tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.2.2017

Karaburun’da çevre davasını zeytinlikler kazandı

Karaburun’da çevre davasını zeytinlikler kazandı

İzmir-Karaburun’da doğal ve tarımsal alanları tehdit eden enerji santrali ek projesi için verilen “ÇED olumlu” raporu iptal edildi.

İzmir’in Karaburun ilçesinde inşa edilen Karaburun Rüzgar Santrali’ne 47 ilave türbin yapılmasına karşı verilen hukuk mücadelesi sonuç verdi. İzmir 6. İdare Mahkemesi proje ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ÇED olumlu raporunu oybirliğiyle iptal etti.

Zeytinliklerin ve evlerin yanı başında

Zeytin arazileri ve mera alanlarının bulunduğu bölgede 2013 yılında kurulan enerji santrali, aynı zamanda evlerin 150 metre kadar yakınında yer alması nedeniyle tepki çekmişti. Karaburun RES’in kapasitesini genişletme amacıyla hazırlanan ÇED raporuna 78 yurttaşın itirazı ile dava açılmıştı.

Yarımadanın yaşam hakkı için!

Raporu iptal eden İzmir 6. İdare Mahkeme, kararı “Kapasite artışına konu 47 türbinin tamamının projede belirtilen koordinatların dışında konumlanması” gerekçesine dayandırdı. Buna göre kapasite artışı için yeni bir proje tanıtım dosyası hazırlanması ve ÇED sürecinin yeniden başlaması zorunlu.

karaburun-da-cevre-davasini-zeytinlikler-kazandi2.jpg

Kararın ardından Karaburun Kent Konseyi’nden yapılan açıklamada bölgenin Özel Çevre Koruma Alanı olduğu hatırlatılarak, “Bu dava Türkiye’nin önemli doğa alanlarından biri olan bu çok özel yarımadanın yaşam hakkı ve yaşam alanlarını koruma mücadelesidir” denildi.

Karaburunluların mücadelesi sonuç verdi

Tarım ve yaşam alanlarının yanı sıra kuşların göç yollarını da olumsuz etkileyen RES’e karşı uzun soluklu bir mücadele yürütülüyordu. 2015 yılından bu yana açıklan davanın yanı sıra Karaburunluların gerçekleştirdiği pek çok toplantı ve eylem ile bölgede RES’in tahribatına dikkat çekildi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın alacağı yeni sözleşmeli personel için açılan kadro sayısı ve başvuru tarihleri güncellendi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?