tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.2.2017

Muğla’yı sakız bahçeleri sardı

Muğla’yı sakız bahçeleri sardı

Muğla’nın Marmaris ve Ula ilçelerinde kurulan sakız bahçeleri gıdanın yanı sıra ilaç ve kozmetik sanayisine de hammadde sağlayacak.

Damla sakızı ortalama 1100 TL kilogram fiyatıyla en değerli bahçecilik ürünlerinden biri. Muğla’da bu değerli bitkiyi katma değere dönüştürmek için çalışmalar ise hızlandı. Marmaris ve Ula’da dikilen 100’ün üzerinde sakız ağacı da bu amaca hizmet ediyor.

Üreticiler bahçelerini sakıza açıyor

İlk olarak 2015'te Muğla İl GTHB Müdürlüğü ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle tesis edilen sakız bahçeleri her yıl genişliyor. Bakanlık tarafından yürütülen Tıbbi, Aromatik ve Boya Bitkilerinin Yaygınlaştırılıp Geliştirilmesi projesi kapsamında, geçtiğimiz yıl Ula’nın Esentepe mahallesinde kurulan sakız bahçesine 62 yeni ağaç dikildi. Marmaris’e bağlı Bozburun mahallesinde ise bir üreticinin bahçesine 50 sakız ağacının dikimi yapıldı.

mugla-yi-sakiz-bahceleri-sardi2.jpg

Dekar başına 30 kg ürün alınacak

Sakız üretimi bu gelişimini 2016 yılında yabani sakız ağaçlarının aşılanması çalışmalarındaki başarıya borçlu. 15 yıl sonra her bir ağaçtan 500-600 gram ürün alınarak dekar başına 30-35 kg damla sakızı üretmek mümkün hale gelecek.

Aşılamadaki başarı üretimi arttıracak

Aşılama çalışmalarının bu yıl da devam edeceğini söyleyen Muğla GTHB İl Müdür Vekili Muhammet Sevinç, “Dikilen sakız ağaçlarından 4 yıldan itibaren ürün alınsa da, kayda değer olarak 7 yıl sonra ürün vermeye başlıyor” bilgisini veriyor.

Çok yönlü fayda sağlıyor

Damla sakızının kimyasal bileşiminin yüzde 97’sini reçine asitleri ve mastikorezenler, yüzde 1-3’ünü ise uçucu yağlar oluşturuyor. Sindirimi kolaylaştırma özelliğiyle gıda sektöründe aranan bir ürün olan damla sakızı, tıbbi ilaç yapımında, kozmetik sanayisinde ve sanat eserlerinin korunmasında kullanılan özel cilaların yapımında da kullanılıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.