tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.1.2017

Toprak dostu yerli gübre üretildi

Toprak dostu yerli gübre üretildi

Sakarya Üniversitesi’nde toprağın kalitesini düşüren fenol maddesi içermeyen mikro besin gübresi üretildi.

Sakarya Üniversitesi’nde bitkilerin mineral ihtiyacını karşılamak için kullanılan mikro besin gübrelerinde fark yaratan bir projeye imza atıldı. Toprak üzerinde olumsuz etkisi olan fenol maddesi kullanılmadan üretilen “oksi-şelatlı” gübre, bu alanda Türkiye için bir ilk olacak.

Üniversitesinin Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Salih Zeki Yıldız’ın Sakarya Teknokent bünyesindeki geliştirdiği fenolsüz gübrenin yeni nesil şelatlı mikro besin gübrelerine alternatif olması amaçlanıyor.

Fenol maddesi nedir?

Türkiye’de ithalata bağımlı olan mikro besin gübrelerinin bazılarının üretiminde fenol maddesinden yararlanılıyor. Fenolün farklı ürünlerde çeşitli oranlarda bulunduğunu söyleyen Yıldız, gübreleme ile birlikte toprağa verilen bu maddenin toprağı kirletici etkisi olduğunu vurguluyor.

Alternatif molekül kullanıldı

Fenol yerine alternatif molekül arayışına giren Yıldız ve ekibi, bunun için etkinliği düşük bir molekül olan etilendiamin tetra asetik asitten (EDTA) yararlanmaya karar vermiş. “Özellikle demir iyonu ile kompleksleşme etkinliğini düşük olan bu asidin kompleks kararlılığını iyileştirerek, dünyada uygulanan yeni nesil moleküllerin durumuna getirdik” diyor.

Patent çalışmaları başladı

Elde ettikleri bileşiğin herhangi bir zehirli özellik taşımadığını belirten Yıldız, “Toprağa zarar vermeyen ve etkinliği yüksek şelatlı ajanlara alternatif niteliğinde bir yapı ortaya koyduk” şeklinde konuşuyor ve ürünün patent sürecinde olduğu bilgisini veriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.