tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.1.2017

Sıcaklıklar düşüyor, don riski artıyor!

Sıcaklıklar düşüyor, don riski artıyor!

Ülke genelinde hava sıcaklıkları akşam saatlerinden itibaren hızla düşüşe geçiyor. Çarşamba gününe sürecek olan don riskine karşı önlem almak gerekli.

Türkiye geneli bu akşamdan itibaren soğuk hava dalgasının etkisi altına giriyor. Batı bölgelerde düşmeye başlayacak olan hava sıcaklıkları, hafta sonu itibariyle mevsim normallerinin 10-15 derece altına inecek.

Marmara, Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu ve Batı Akdeniz bölgelerinde hissedilecek olan “aşırı soğuk” hava dalgasının Çarşamba gününe kadar etkili olması bekleniyor. Düşük ısılar ve kar yağışı tarım arazilerinde don riskini de beraberinde getiriyor.

İlaçlama yaparken rüzgara dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan uyarıya göre bugünden itibaren Ege, İç Ege, Marmara ve Trakya bölgelerinde üreticilerin ilaçlama yaparken rüzgarı dikkate almaları gerekli. Aynı uyarılar Cumartesi gününden itibaren İç Anadolu bölgesi için de geçerli.

Donun etkisi en aza indirilmeli

Akdeniz ve Çukurova’da ise Pazar gününden itibaren yağmur ve yer yer kar yağışının etkili olacağı öngörülüyor. Açık arazi ve örtü altı üreticilerinin ısıtma, yalıtma, yağmurlama ya da kumlama gibi farklı yöntemlerle zirai donun etkisini en aza indirmesi mümkün.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.