tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.1.2017

Sıcaklıklar düşüyor, don riski artıyor!

Sıcaklıklar düşüyor, don riski artıyor!

Ülke genelinde hava sıcaklıkları akşam saatlerinden itibaren hızla düşüşe geçiyor. Çarşamba gününe sürecek olan don riskine karşı önlem almak gerekli.

Türkiye geneli bu akşamdan itibaren soğuk hava dalgasının etkisi altına giriyor. Batı bölgelerde düşmeye başlayacak olan hava sıcaklıkları, hafta sonu itibariyle mevsim normallerinin 10-15 derece altına inecek.

Marmara, Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu ve Batı Akdeniz bölgelerinde hissedilecek olan “aşırı soğuk” hava dalgasının Çarşamba gününe kadar etkili olması bekleniyor. Düşük ısılar ve kar yağışı tarım arazilerinde don riskini de beraberinde getiriyor.

İlaçlama yaparken rüzgara dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan uyarıya göre bugünden itibaren Ege, İç Ege, Marmara ve Trakya bölgelerinde üreticilerin ilaçlama yaparken rüzgarı dikkate almaları gerekli. Aynı uyarılar Cumartesi gününden itibaren İç Anadolu bölgesi için de geçerli.

Donun etkisi en aza indirilmeli

Akdeniz ve Çukurova’da ise Pazar gününden itibaren yağmur ve yer yer kar yağışının etkili olacağı öngörülüyor. Açık arazi ve örtü altı üreticilerinin ısıtma, yalıtma, yağmurlama ya da kumlama gibi farklı yöntemlerle zirai donun etkisini en aza indirmesi mümkün.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.