tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.1.2017

İşte Mersin’de sel mağduru üreticilerin durumu

iste-mersin-de-sel-magduru-ureticilerin-durumu1.jpg

Mersin’de yaşanan sel felaketi sera alanlarını vurdu. Canları pahasına ürünlerini kurtarmaya çalışan üreticilerden bazıları seralarına ancak sandallarla ulaşabiliyor. Ürün kayıpları sebze fiyatlarını da etkileyecek.  

Mersin’de örtü altı biber üretiminin merkez üssü olan Akdeniz ve Tarsus ilçelerinde etkili olan sel afeti geniş çapta zarara yol açtı. 60 bin dekar alanın sular altında kaldığı bölgede üreticiler sel sularını sera alanlarından temizlemeye çalışıyor.

Biberin yanı sıra patlıcan ve kabak ürünlerinde hasat tarihine denk gelen sel baskınının en yoğun yaşandığı bölgelerde kimi üreticiler seralarına ulaşabilmek için sandal kullanmak zorunda kaldı. Hasat tespitinin yapılmasından bu yana bir hafta geçmesine karşın yaralar halen sarılabilmiş değil.

iste-mersin-de-sel-magduru-ureticilerin-durumu.jpg

Üreticiler hayatını riske atıyor

Tarsus’ta 30 bin dekara yakın alanda zarara yol açan sel afeti, Akdeniz ilçesinde de Kazanlı ve Adanalıoğlu bölgeleri başta olmak üzere üreticileri mağdur etmiş durumda. Tarsuslu üreticilerden Hüseyin Özer, ürünlerini kurtarmak için yaşamlarını tehlikeye attıklarını söylüyor: “100 milyon TL zararımız var. Çok zor şartlarda mahsul yetiştiriyoruz, şimdi ise ölümle burun buruna bunları toplamaya çalışıyoruz.”

Kredi ile kurulan seralar sular altında

20 bin dönümde biber üretimi yapan Fuat Can ise “Gece gündüz çalışıyoruz ama adeta topraktan su fışkırıyor. Bitkilerimiz ölü durumda ve hasat yapamıyoruz” diyor. Serasını devletten ve özel bankalardan kredi alarak kurduğunu söyleyen Can, “Şimdi 500 bin TL zararımız var. Borçları ertelemek yetmez. Yetkililerden borçlarımızın silinmesini istiyoruz” şeklinde konuşuyor.

Selin etkisi tüketiciye yansıyacak

Tarsus’ta 106 dönümlük sera alanının tamamı sular altında kalan kabak üreticisi Bilal Tekerlek, ürünlerini sandal yardımıyla hasat etmeye çalışıyor. “Çok pahalı tohumlar ile yetiştirdiğimiz ürünlerimiz su altında kaldı” diyen Tekerler, “Patlıcan 1,5 TL iken şimdi 7 TL’den bahsediliyor. Selin etkisi vatandaşa yansıyacak. Halk 1 TL’ye yiyeceği sebzeyi 3 TL’ye yiyecek” diye konuşuyor.

İşte Mersin’de sel mağduru üreticilerin durumu!

Fiyatların yükselmesi kaçınılmaz

Afetin ardından ürün arzında ciddi bir daralma olduğunu söyleyen Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel ise “Fiyatlar şimdiden bir miktar arttı. Ancak zararın boyutu bu şekilde artarsa fiyatlar daha da yükselir” uyarısında bulunuyor.

Üreticilere borç affı getirilmeli

Gökçel de mağdur üreticiler için borç affının gündeme gelmesi gerektiğini vurguluyor: “Geçen yıl Rusya ile yaşadığımız krizle birlikte üreticilerimiz zaten müthiş zarar etti. İnsanlarımızın ihtiyacı olan ürünleri üretebilmemiz için borç affı talep ediyoruz.”


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.