tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.10.2016

Yıldırım’dan üreticiye mazot desteği açıklaması

Yıldırım’dan üreticiye mazot desteği açıklaması

Milli Tarım Projesi’nin ayrıntılarını açıklayan Başbakan Yıldırım, artık yılda iki kez verilecek olan desteklerin mazot giderlerinin yarısını karşılayacağını duyurdu.

İlk ayrıntıları Eylül ayında açıklanan Milli Tarım Projesi’nin tanıtımı bugün İzmir’de yapıldı. Etkinliğine katılan Başbakan Binali Yıldırım, üreticinin mazot giderlerinin yarısının devlet tarafından karşılanacağını duyurdu.

19 stratejik ürün belirlendi

Proje kapsamında tarımda havza bazlı üretim planına geçileceği de duyurulmuştu. Toplam 941 üretim bölgesinin belirlendiği havza sistemine de değinen Yıldırım, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 19 tarım ürününü “stratejik ürün” olarak belirlediğini dile getirdi.

Destekler yılda iki kez verilecek

Yeni tarım paketi ile birlikte destekleme sistemi de değişiyor. Yine havza bazlı belirlenecek olan tarımsal destekler ekim ve hasat zamanları olmak üzere artık yılda 2 kez verilecek. İlk desteğin Nisan-Mayıs, ikincisinin ise Eylül-Ekim dönemlerinden olacağı bilgisini veren Yıldırım, “12 aya yayılmış parça parça destekler bir işe yaramıyor. Bu yüzden destekleme başvuruları da basitleştiriliyor” diye konuştu.

Tarımda 4 milyon ton mazot kullanılıyor

Türkiye’de tarım alanında her yıl ortalama 4 milyon ton mazot kullanılıyor. Mazotta en yüksek vergi oranına sahip ülkelerden biri olan Türkiye’de üreticilerin en önemli girdisini gübre ve mazot oluşturuyor. Dolaylı vergilerle birlikte tarım sektörünün ödediği mazot vergisi toplam 9 milyar TL’yi buluyor. 2016 yılında üreticilere toplam 740 milyon TL mazot desteği verilmişti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.