tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.10.2016

Cerattepe’de mahkeme bir kez daha maden dedi

Cerattepe’de mahkeme bir kez daha maden dedi

Dünyanın sayılı doğal yaşlı ormanlarından birini barındıran Artvin-Cerattepe’de madencilik projesine karşı yapılan itiraz reddedildi.

Artvin-Cerattepe’de yapılmak istenen madencilik projesine dair yeni karar açıklandı. “ÇED (Çevre Etki Değerlendirmesi) olumIu” raporunun iptali için yapılan ve 36 sivil toplum kuruluşu ile birlikte toplam 750 kişinin davacı olarak yer aldığı itiraz davası Rize İdari Mahkemesi tarafından reddedildi.

“Milli Park bölgesinde değil”

38 hektar genişliğindeki bakır ve altın madeni projesinin bölgedeki milli park alanına 660 metre uzaklıktan olduğu belirtilen mahkeme kararında, “Dava konusu projenin yapıldığı alan mevzuat açısından yasaklı alanlar içinde değildir” ifadesi yer aldı.

Kanadalı şirketleri itirazlar vazgeçirmişti

Kafkasör yaylasında yer alan Cerattepe’de doğal yaşamı tehdit eden madencilik projesi geçtiğimiz yıllarda açılan davalar sonucunda 2 kez iptal edilmişti. Daha önce maden aramak için ruhsat alan Kanadalı iki şirket de açılan davalar sonucu bölgeden çekilmişti. 2007 yılında AK Parti de dahil olmak üzere çok sayıda kurum Cerattepe’nin korunması için büyük çaplı bir miting gerçekleştirmişti.

Endemik bitkilerin cenneti

Yine Artvin’de bulunan Genya dağı ile birlikte Türkiye’deki son doğal yaşlı orman alanı olan Cerattepe, aynı zamanda Kafkasya’ya özgü Kafkasya’ya özgü ekosistemin tek örneği. Çok sayıda endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Cerattepe’de çevre mücadelesinin geçmişi 90’lı yılların başına uzanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.