tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.8.2016

Syngenta-ChemChina anlaşması onaylandı

Syngenta-ChemChina anlaşması onaylandı

Syngenta ile ChemChina firması arasında tarım sektörünün dengelerini değiştirecek anlaşmada sona gelindi.

Bitki besleme ve tohum firması Syngenta’nın Çin menşeli kimya firması ChemChina tarafından satın alınmasına dair anlaşmada en önemli eşik aşıldı. Anlaşmaya dair kararı merakla beklenen ABD Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS) satınalma işlemlerine onay verdiğini duyurdu.

43 milyar dolarlık anlaşma

ChemChina’nın Şubat ayında yaptığı 43 milyar dolarlık teklif, tarımın “6 büyükler”inden sayılan İsviçre merkezli Syngenta tarafından kabul edilmişti. Ancak anlaşmanın Syngenta hisselerinin dörtte birinin bulunduğu ABD’deki rekabete dair mevzuatın onayından geçip geçmeyeceği belirsizdi.

Yılsonunda tamamlanacak

CFIUS’in kararının ardından iki firmadan yapılan ortak açıklamada, satınalma işlemlerinin bu yılın sonu itibariyle tamamlanmış olacağı duyuruldu. Açıklamada, “Bu tarihten sonra iki taraf için de görüşmeler kurucu nitelikte sürecek” denildi.

Tarım sektörünün çehresi değişiyor

Satınalma ile birlikte Syngenta Asya ve Çin pazarında daha etkin bir rol oynamayı hedefliyor. Fortune dergisinin dünyanın en büyük şirketleri listesinde 265. sırada yer alan ChemChina firması ise tarım alanına yatırım yapan en büyük firma olarak sektörün çehresini değiştirmeye hazırlanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.