tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.8.2016

Syngenta-ChemChina anlaşması onaylandı

Syngenta-ChemChina anlaşması onaylandı

Syngenta ile ChemChina firması arasında tarım sektörünün dengelerini değiştirecek anlaşmada sona gelindi.

Bitki besleme ve tohum firması Syngenta’nın Çin menşeli kimya firması ChemChina tarafından satın alınmasına dair anlaşmada en önemli eşik aşıldı. Anlaşmaya dair kararı merakla beklenen ABD Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS) satınalma işlemlerine onay verdiğini duyurdu.

43 milyar dolarlık anlaşma

ChemChina’nın Şubat ayında yaptığı 43 milyar dolarlık teklif, tarımın “6 büyükler”inden sayılan İsviçre merkezli Syngenta tarafından kabul edilmişti. Ancak anlaşmanın Syngenta hisselerinin dörtte birinin bulunduğu ABD’deki rekabete dair mevzuatın onayından geçip geçmeyeceği belirsizdi.

Yılsonunda tamamlanacak

CFIUS’in kararının ardından iki firmadan yapılan ortak açıklamada, satınalma işlemlerinin bu yılın sonu itibariyle tamamlanmış olacağı duyuruldu. Açıklamada, “Bu tarihten sonra iki taraf için de görüşmeler kurucu nitelikte sürecek” denildi.

Tarım sektörünün çehresi değişiyor

Satınalma ile birlikte Syngenta Asya ve Çin pazarında daha etkin bir rol oynamayı hedefliyor. Fortune dergisinin dünyanın en büyük şirketleri listesinde 265. sırada yer alan ChemChina firması ise tarım alanına yatırım yapan en büyük firma olarak sektörün çehresini değiştirmeye hazırlanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.