tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.8.2016

New York’ta bir apartman dairesi!

New York’ta bir apartman dairesi!

Sürdürülebilir gıda ve tekstil alanındaki girişimleriyle bilinen ABD’li fotomodel Summer Rayne Oakes, yaşadığı apartman dairesini adeta bir kapalı tarım arazisine dönüştürdü!

Summer Rayne Oakes, ABD’nin başarılı fotomodellerinden biri. Ancak Oakes asıl ününü ekolojik gıda ve tekstil alanında yaptığı işlere borçlu. Moda dünyasında sürdürülebilir malzemelerin yaygınlaşması için çabalayan Oakes, son dönemde ise sürdürülebilir gıda için girişimlerde bulunuyor. Bunun canlı örneğini ise kendi yaşadığı apartman dairesinde yetiştirdiği bitkilerle veriyor!

Dünyanın ilk “eko-modeli”

Cornell Üniversitesi Çevre Bilimleri ve Entomoloji bölümünden mezun olan Oakes’un modellik kariyerindeki dönüm noktası, tekstil alanında sürdürülebilirliği yaygınlaştırmak için kurduğu Source4Style olmuş. Dünyanın her yerinden tasarımcıların sürdürülebilir malzemelerle ürettikleri giysileri bir araya getiren bu platform, Oakes’a “dünyanın ilk eko-modeli” unvanını kazandırmış.

new-york-ta-bir-apartman-dairesi4.jpg

Apartman dairesinde tarım!

Çevreci tarıma ve gıdaya olan ilgisi de bu dönemde yoğunlaşan Oakes, Foodstand isimli gıda sitesi ve sağlıklı beslenmeye yönelik SugerDetox gibi girişimlerin de öncülüğünü yapmış. Oakes’un en ilgi çekici girişimi ise bizzat yaşadığı evi de adeta bir kentsel tarım alanına çevirmek olmuş!

new-york-ta-bir-apartman-dairesi3.jpg

Çevreci teknolojiden faydalanıyor

New York’taki bu modern apartman dairesinde patatesten incire, ananastan süs bitkilerine uzanan 500 çeşit ürün yetiştiren Oakes, üretim yaparken kompost, vermikülit, LED ışıkları, mini toprak altı sulama gibi teknolojilerden faydalanıyor. Yeşillikler için de minyatür seralar ve geri dönüşümlü tenekelerden oluşturulmuş saksılar kullanılıyor. Evin bol miktarda güneş ışığı alan bölgeleri ise sarmaşıklarla süslü.

Haftada bir bakım günü

Her gün yarım saatini bitkilerle ilgilenmeye ayıran Oakes, haftada bir kez de genel bakım yaptığını söylüyor: “Aslında amacım burayı bir nevi çiftliğe dönüştürmek. Ama ev sahibimin terasta sayıları her gün artan arıları kabullenebileceğinden emin değilim!”


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.