tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.5.2016

2016 tarımsal destekleri açıklandı

2016 tarımsal destekleri açıklandı

Bu yıl üreticilere dekar başına verilecek mazot ve gübre desteği ile kg başına fark ödemesi destekleri Resmi Gazete’de yayınlandı.

2016 yılının tarımsal destek miktarları Resmi Gazete’de yayınlandı. Mazot ve gübre desteği dekar başına ortalama 11 TL olarak belirlenirken; kg başına fark ödemesi desteği ise buğdayda 5, danelik mısırda ise 2 Kuruş olacak.

Tarlada en yoğun destek soyaya

Nisan ayı sonunda tamamlanan destek başvurularının ardından Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dahil olan üreticilere verilecek destekler açıklandı. Tarla bitkilerinde ise en çok fark ödemesi desteği alacak ürünler 60 Kuruş ile soya ve 55 Kuruş ile aspir oldu.

Örtü altına 150 TL destek

Kg başına fark ödemesi desteği dekar başına soyada 60,  zeytinyağında 80, kütlü pamukta 50, kanolada 50, ayçiçeğinde 40, çayda 13, çeltikte ise 10 Kuruş olacak. Kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi bakliyatlara 30 Kuruş destek verilirken buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale gibi tahıllar ise dekar başına 5 Kuruş destek alacak.

Açıklamaya göre İyi Tarım uygulamaları yapan meyve ve sebze üreticileri dekar başına 50 TL destek alacak. Bu meblağ örtü altı üretimde 150 TL, süs bitkileri ve tıbbi aromatik bitkiler için ise 100 TL olarak belirlendi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Şura kararları tarıma dair ne söylüyor?

Şura kararları tarıma dair ne söylüyor?

Üçüncüsü düzenlenen Tarım Şurası'nda üretim planlamasının devlet güvencesi altına alınması ve Su Kanunu çıkarılması öngörülüyor.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

tarlasera Aralık sayısı çıktı!

tarlasera Aralık sayısı çıktı!

Türkiye’nin ihracata yönelik ürünlerini inceleyen tarlasera bu ay Bitki Koruma & Besleme ekinin yeni sayısıyla birlikte okurlarıyla buluştu.