tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.5.2016

2016 tarımsal destekleri açıklandı

2016 tarımsal destekleri açıklandı

Bu yıl üreticilere dekar başına verilecek mazot ve gübre desteği ile kg başına fark ödemesi destekleri Resmi Gazete’de yayınlandı.

2016 yılının tarımsal destek miktarları Resmi Gazete’de yayınlandı. Mazot ve gübre desteği dekar başına ortalama 11 TL olarak belirlenirken; kg başına fark ödemesi desteği ise buğdayda 5, danelik mısırda ise 2 Kuruş olacak.

Tarlada en yoğun destek soyaya

Nisan ayı sonunda tamamlanan destek başvurularının ardından Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dahil olan üreticilere verilecek destekler açıklandı. Tarla bitkilerinde ise en çok fark ödemesi desteği alacak ürünler 60 Kuruş ile soya ve 55 Kuruş ile aspir oldu.

Örtü altına 150 TL destek

Kg başına fark ödemesi desteği dekar başına soyada 60,  zeytinyağında 80, kütlü pamukta 50, kanolada 50, ayçiçeğinde 40, çayda 13, çeltikte ise 10 Kuruş olacak. Kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi bakliyatlara 30 Kuruş destek verilirken buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale gibi tahıllar ise dekar başına 5 Kuruş destek alacak.

Açıklamaya göre İyi Tarım uygulamaları yapan meyve ve sebze üreticileri dekar başına 50 TL destek alacak. Bu meblağ örtü altı üretimde 150 TL, süs bitkileri ve tıbbi aromatik bitkiler için ise 100 TL olarak belirlendi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.