tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.5.2016

Foça'ya mor örtü geliyor

Foça

İzmir’in Foça ilçesinde kıraç arazileri değerlendirmek amacıyla damla sulama ile lavanta üretimine başlandı.

Ekildiği arazileri büyüleyici bir mor renge boyayan ve Türkiye’de Isparta ile özdeşleşen lavanta bitkisi İzmir’i fethetmeye hazırlanıyor. Foça ilçesinde kıraç ve verimsiz arazilerin değerlendirilmesi için lavanta ekimi yapılması yönünde proje başlatıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İlçe Müdürlüğü ile Foçalı ziraat mühendislerinin girişimiyle başlatılan proje kapsamında öncelikle Bağarası mahallesinden Nail Özkan isimli üreticinin arazisi pilot bölge olarak belirlendi. Araziye ekilen 750 lavanta fidesi için ayrıca damla sulama sistemi kuruldu.

Yaban domuzlarından koruyacak

Rengi ve kokusuyla kozmetik sektöründe en değer verilen bitkilerden biri olan lavanta, sağlık temelli faydaları ile ilaç sanayisinde de kullanılıyor. Lavantanın Foça’da yaygınlaşmasını amaçladıklarını belirten Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, “Lavantanın ayrıca ilçemizde tarım arazilerinde büyük bir sorun olan yaban domuzlarını kaçırıcı etkisinden de faydalanmış olacağız” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.