tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.4.2016

Patates üreticileri düşen fiyatları protesto etti

Patates üreticileri düşen fiyatları protesto etti

Bu yıl 20 kuruşa kadar düşen patates fiyatlarını protesto eden patates üreticileri Adana’da yolu kapatarak eylem yaptı.

Adana-Seyhan’da patates üreticileri düşen patates fiyatlarını protesto etmek için eylem yaptı. Büyükdikili mahallesinde bulunan Tapantepe Yolu’nu yere döktükleri 10 çuval patates ve traktörlerle kapatan üreticilerle polis arasında da gerginlik yaşandı.

Patates depolarda kaldı

Bu yıl depolarda kalan ve fiyatı 20 kuruşa kadar düşen patateste çok sayıda üreticiyi mağdur ediyor. Seyhan’da fiyatları protesto etmek için bir araya gelen üreticiler yolu trafiğe kapatarak açıklama yaptı.

Üretici maliyetini karşılayamıyor

Ertan Özkan isimli üretici, “Patatesin dönümünü 2 bin TL’ye mal ettik, ama 700 TL’ye satamıyoruz” diyen Ertan Özkan isimli üretici” derken, bir diğer üretici Sefa Öztürk ise, “Hükümetin dış politikasının zayıf olmasından dolayı komşu ülkelerden kimseyle irtibatımızı bırakmadılar. İç piyasa da bu kadar ürünü kaldırmıyor. Geçen yıl 3 kuruş para kazandık, ama bu sene katbekat fazlasını geri aldılar” açıklamasını yaptı.

Gerginlik yaşandı

15 dakika boyunca tıkalı kalan yolun açılmasının ardından, güvenlik görevlilerinin üreticilerden yolu temizlemelerini istemesi üzerine gerginlik yaşandı. Bir polis memurunun üreticilerden birini yumruklamasının ardından yaşanan arbede sonucu bazı üreticiler gözaltına alındı.

Teşvik verilmesi kararlaştırılmıştı

Geçtiğimiz Mart ayı sonunda Nevşehir’de patates üreticileri ile Bakanlık görevlileri görüşmüş ve patatesin kilosuna 50 TL teşvik verilmesi kararlaştırılmıştı. Ancak patateste yıl aşırı yaşanan kronik düşük fiyat krizi ve ihracat yollarının tıkanması sonucu patates üretiminde gelecek günlerin ne getireceği hala belirsiz.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.