tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.3.2016

Bu bölgelerde zirai dona dikkat!

Bu bölgelerde zirai dona dikkat!

Meyve bahçelerinin erken çiçeklendiği sıcak bir kışın son günlerinde soğuyan havalar don riskini beraberinde getirdi. Meteoroloji 3 gün boyunca yaşanacak don olaylarına karşı üreticileri uyarıyor.

Mevsim normallerine göre yüksek sıcaklıklarla geçen kış mevsiminin son günlerinde Türkiye genelini soğuk hava dalgası etkisi altına aldı. Özellikle Doğu Anadolu, İç Anadolu’nun batısı, Marmara ve Karadeniz’de etkili olan soğuk havaya karşı zirai don uyarısı yapılıyor.

3 gün boyunca yoğun risk var

Şubat ayının ortalarından itibaren özellikle meyve bahçelerinde görülen erken çiçeklenme, kışın son günlerinde yeniden soğuyan hava ile birlikte don riskini arttırıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bu gece ve 17-18 Mart günleri sabah ve gece saatlerinde yaşanabilecek dona karşı önlem alınması gerektiğini duyurdu.

Bu bölgelerde dona dikkat!

Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre bu gece Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda kuvvetli zirai don etkisi bekleniyor. Ayrıca İç Karadeniz, İç Trakya, Ege, Göller yöresi, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun güney ve batı kesimlerinde de üreticilerin dona karşı önlem alması gerekiyor. Zirai don 17-18 Mart günleri Trakya, Marmara’nın güneyi ve İç Akdeniz bölgelerini de etkisi altına alacak.

Meyve bahçeleri erken açmıştı

Son yılların en sıcak kış mevsimlerinden birinin yaşandığı Türkiye’de tarım arazilerinde yaşanan erken bahar, Mart ayının değişken hava koşulları ile birlikte riskleri de beraberinde getirdi. Şubat ayında Akdeniz bölgesinde erken renklenen badem ağaçlarının ardından Malatya ve Iğdır gibi normalde kışın sert geçtiği bölgelerde de kayısı ağaçları 20-25 gün önceden çiçeklenmeye başlamıştı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.