tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.3.2016

Sürprizlerle dolu longan meyvesi

Sürprizlerle dolu longan meyvesi

Lezzeti ve besleyiciliğiyle bilinen longan meyvesi Çin’den çıkıp ününü tüm dünyaya duyurdu. Bu göz alıcı meyveye dair ilginç ayrıntıları tarlasera yazarlarından Ramis Dara kaleme aldı.

Çin’den dünyaya yayılan longan hem lezzetli hem de şifa kaynağı bir meyve olarak biliniyor. Birden fazla tüketim şekli bulunan meyve özellikle Doğu Asya’da o kadar çok seviliyor ki, Tayland’da adına bir festival bile düzenleniyor.

Longan ile ilk kez tanışan kişi meyvenin katmanlarını soyuldukça yeni sürprizlerle karşılaşıyor. Meyve 1,2-2,5 cm çapında, küremsi ya da yumurtamsı, genellikle kahverengi-sarı ya da kirli-sarı, ince sert kabuklu bir yapıya sahip. Elle soyulabilen kabuğun altında beyazımsı etli kısım, onun da altında parlak siyah, yuvarlak, sert bir tohum bulunuyor. Çokça tatlı-hafif ekşi, biraz armut-kestane karışımı, çeşide ve olgunluk derecesine göre hafif şarapsı bir lezzete sahip longan taze veya kurutularak yeniyor.

Her şekilde tüketilebiliyor

Taze longan şurup, konserve, jöle ve likör yapılarak değerlendiriliyor. Tek başına ya da karışım halinde meyve suyu olarak da tüketilen longan Doğu Asya’da çorbalarda, tatlılarda, taze ya da kuru, tatlı ya da ekşi yiyeceklerde de sos olarak kullanılıyor.

tarlasera yazarlarından Ramis Dara, çok farklı tüketim biçimlerine sahip olan longan meyvesini kaleme aldı. Uzakdoğu’dan longan başlıklı makale, meyvecilikle ilgilenen profesyonellerin ve farklı meyvelere ilgi duyan tüketicilerin ilgisini çekecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.