tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.8.2015 09:01:55

Kekik rol model oldu

Itrî ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Antalya'nın Manavgat ilçesinde kekik üreticiliği yaygınlaştırılıyor. 5 dekar alanda hayata geçirilen proje başarıya ulaşırken, bir dekardan 500 kg kekik elde edildi. Manavgat’ın Gazi mahallesinde proje kapsamında gerçekleştirilen kekik yetiştiriciliğinin yöre insanı için itri ve tıbbi aromatik bitkiler yetiştirmesini teşvik etmede iyi bir rol model olacağı belirtiliyor. Üretilen kekiğin tarlada kilosu 5 TL’den alıcı bulurken, satılan 500 kilogram kekikte 2 bin 500 TL gelir elde edildi. Kekikten elde ettiği kazanç buğdayınkinden daha fazla olan üreticiler, ürünün pazarlamasında da sıkıntı çekmiyor. İyi Tarım Uygulamaları kapsamında sertifikalı tıbbi ve aromatik bitkileri üreten çiftçilerin 2015 yılında ilk defa destekleme kapsamına alındı. Gazi mahallesinin bölgede kekik üretiminde rol model olması planlanıyor. Türkiye dünyanın kekik ihtiyacının yüzde 70’ini karşılıyor. Manavgat’ın toprak ve iklim yapısının başta kekik olmak üzere itri ve aromatik bitki yetiştiriciliğine elverişli olduğunu söyleyen Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Türkiye'nin yıllık itri ve aromatik bitki ihracatından ülke ekonomisine yıllık 100 milyon dolar döviz girdisi sağladığını, bunun 63 milyon dolarını ise kekiğin oluşturduğunu belirtiyor.

Yorumlar
  • Osman Yanık

    Sayın Selim Çetiner Hocam Kaleminize, yüreğinize sağlık. Hollanda; çalışkan insanların ülkesi, Bizim de onlar gibi olmamız için, şimdiden 20 yıl sonrasına yatırım yapmamız, yani eğitime ağırlık cermemiz lazım. Yoksa bu kafayla bizden bir bişey olmaz. Saygılarımla.

    irem erol

    Aslinda pek de caliskan olduklari soylenemez. Ama kaynaklarini (isgucu, zaman, para vs) cok verimli kullandiklari; bilimi ve akli leyhlerine kullandiklarini soyleyebiliz.

  • Aleyna Akar

    Sayın Hocam merhabalar Ben lisede 11.sinif öğrencisiyim. Bir münazaraya katildim. Sanayi tipi tarim insan sagligina yararlidir. Tezini savunacagim. Bana bu konuda yardimci acak yazilarinizdan ornek verirseniz çok sevinirim. Tesekkurler

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.