tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.5.2015 13:49:05

İklim değişimi toprağı da vuracak

Toprağın karbon deposu olan organik maddelerin, iklim değişimine karşı savunmasız olduğu ortaya çıktı. Bitkiler topraktan yüzde 60-70 oranında karbonu mikroorganizmalar yardımıyla köklerine alıyor. Atmosferdeki yüksek karbon dioksit seviyesi toprağa salınan köklerin miktarını arttırıyor ve oluşumunu değiştiriyor. Araştırmacıların açıklamalarına göre bu kök salınımı, topraktaki karbon miktarının azalmasına ve organik maddelerin yok olmasına sebep oluyor. Köklerin şekli değişiyor Daha önceden minerallerin koruduğu bileşenlere artık ulaşabilen kökler topraktaki karbon kaybını hızlandırıyor. Bitkilerin köklenme mekanizmalarının koruyucu mineral-organik maddeleri etkisiz hale getirdiği bu olay ise çoğunlukla iklime bağlı. Eğer bitki kökleri iklim değişimine böyle tepki gösterirse, yüksek karbon dioksit seviyesi köklerin gelişimini değiştirmenin yanı sıra, kök bölgesindeki metal ve organik madde taşınımını da arttıracak. Dünyadan tarım gündemi tarlasera Mayıs sayısında! Bayinizden isteyin!

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.