tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.3.2015 15:16:06

Zeytinyağı atıklarından elektrik üretimi

İspanya’da zeytinyağı artıklarından ısı ve elektrik üretmek için deneysel bir sistem başlatıldı. İsviçreli araştırmacılar sistemin çevresel zararı azaltmak ve organik atıkları enerjiye çevirmek için umut verici ve çevre dostu bir yöntem olduğunu söylüyor. Atıklar ısı ve elektriğe çevrilirken üç aşamalı bir işlemden geçiyor. Atıktan biyogaz, biyogazdan karbondioksit ve hidrojen gazı elde etmek ve son olarak da bunları yakıt hücresine dönüştürmek gerekiyor. Bu işlem atıkların zehrini aldığı için malzemenin doğrudan araziye aktarılması tehlike yaratmıyor. Zararlı hiçbir salınım olmadan zehirli atıklar elektriğe ve küçük miktarlarda ısıya dönüştürülerek yok ediliyor. Sistem şu anda 1 kilowatt elektrik üretiyor ve 200 kilowatta yükseltilmesi planlanıyor. Sistem elektrik enerjisi için bir alternatif sunsa da, bunu paraya çevirmek için henüz erken. Teknoloji enstitüleri maliyeti azaltmak için farklı maddelerle denemeler yapmaya devam ediyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.