tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.3.2015 09:52:31

Şehrin göbeğinde buğday tarlası

Macar sanatçı Agnes Denes bundan yaklaşık 35 sene önce, dünyanın en büyük metropollerinden New York’un göbeğinde gerçekleştirdiği “Buğday Tarlası” projesiyle çok konuşulmuştu. Şimdi de sıra Milano’ya geldi. İtalya’da moda ve tasarımın kalbinin attığı, son zamanlarda buna bir de EXPO fuarının eklendiği Milano bu sene yine çok renkli görüntülere ev sahipliği yapacak. 1982 yılında Macar sanatçı Agnes Denes’in bir şehir enstelasyonu olarak gerçekleştirdiği “Buğday Tarlası” projesi, New York’tan sonra şimdi de Milano’da, şehrin en modern bölgesi olan Porta Nueva’da (Yeni Kapı) yer alacak. Sanatçı bu projesiyle en önemli tarım ürünlerinden olan buğdayı metropollerin ortasına taşırken, katılımcıların dikkatini nereye çekmesi gerektiğini de iyi biliyor.  Projeye göre bölgede bulunan gökdelenlerin arasındaki 5 hektarlık alana buğday ekilecek ve daha sonraki sonraki aşamada bu alan halka açık büyük bir park da barındıran Ağaç Kütüphanesi'ne dönüştürülecek. 15 bin 500 metreküp toprak, 5 ton gübre ve bin 250 kilogram tohumun kullanılacağı projede tohum ekimi herkesin katılımına açık şekilde yapılacak ve ardından Temmuz ayında da "Hasat Festivali" düzenlenecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.