tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.2.2015 14:11:12

Havuca benzeyen Japon turpu

Brassicaceae yani turpgiller ailesine ait olan, silindir şekliyle adeta bir havuca benzeyen beyaz turp, Asya ülkelerinden dünyaya yayılmış, kullanımını çok yönlü bir sebze. Beyaz turp, Japonya başta olmak üzere Filipinler, Hindistan ve Çin mutfağında da sıklıkla kullanılan bir sebze. Asıl çıkış yeri Japonya olduğundan “Japon turpu” ya da “Daikon” olarak da bilinen bu turp, beyazın dışında kırmızı, mor ve siyah renklerde de bulunabiliyor. Turpgillerin en faydalı çeşidinden olan beyaz turp, Japon mutfağında sushi yapımında da kullanılıyor. Turp meyvesinin dışında ağacın yaprakları, çiçekleri ve tohumları da şifalı. Turp tohumlarından elde edilen yağ yemeklerde kullanılıyor. Bu turp hem çiğ, hem pişirilerek, hem de turşu olarak tüketilebildiğinden kullanım açısından da çok elverişli. Daikon, nam-ı diğer beyaz turp anavatanı Uzakdoğu’dan artık tüm dünyaya yayıldı ve tohumları Türkiye’de de rahatlıkla bulunabiliyor. Antioksidan özelliği olan bu sebzeyi yetiştirmek oldukça kolay; üstelik bahçelerde ve hatta pencere önlerinde bile yetişebilen bu turp çeşidi, her mevsim hasat veriyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.