tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.11.2014 14:15:40

22 kg'lik tatlı patates Hatay'da

Hatay'ın Samandağ ilçesinde Mithat Fatmaoğulları isimli üretici 22 kilogram ağırlığında tatlı patates üretti. Kendi bahçesinde ürettiği patates ile Guiness Rekorlar Kitabı'na başvurmaya hazırlanan Fatmaoğulları, 2004 yılında İspanyol üretici Manuel Pérez'in ürettiği 37 kg'lik tatlı patatesi yakalayamamış olsa da, boyut olarak rekorları zorlayacak gibi görünüyor. 3 ay önce ektiği iki tatlı patatesin birini 22 kg, diğerini ise 8,5 kg ağırlığında hasat eden Fatmaoğulları, gelecek sezon üretim alanını birkaç dönüme çıkaracağını ve daha büyük ürün almak için uğraş vereceğini söylüyor. Bundan 10 yıl önce İspanya'da üretilen dünyanın büyük tatlı patatesi 37 kg ağırlığındaydı. Dünyanın en büyük patatesi rekoru ise 2010 yılında İngiliz üretici Peter Glazebrook tarafından yetiştirilen 3,8 kg'lık ürünün elinde bulunuyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.