tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.11.2014 12:20:17

Üretici ve market fiyatlarındaki fark kapanmıyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım ürünlerinde üretici ile market fiyatları arasındaki farkın giderek açıldığını belirtti. Hem tüketiciye hem de üreticiye yazık olduğunu belirten Bayraktar, “Aracı sayısı azaltılmalı” şeklinde konuştu. Bayraktar Ekim ayı üretici, hal, pazar ve market fiyatlarını değerlendirerek, üretici ve market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 481,7 ile ıspanakta görüldüğünü söyledi. Ispanağı, yüzde 434,6 ile maydanozun, yüzde 390,4’le mandalinanın, yüzde 366,7 ile marulun izlediğini kaydeden Bayraktar, “Fiyat artışı halden sonra oluyor. Üretici çok uygun fiyata, hatta bazen zararına ürününü elden çıkarıyor. Bunun çaresi olarak aradaki zincir kırılmalı, aracı sayısı azaltılmalı, üretici de kazanmalı, tüketici de uygun fiyata tüketmeli” dedi. Bayraktar, üretici fiyatlarında ekim ayında kuru kayısı, kuru incir, Antep fıstığı, süt ve zeytinyağında değişim olmadığını belirtti. Üreticide yeşil soğanda arzdaki daralmaya bağlı olarak fiyat artışı yaşandığını, kuru soğanda da meydana gelen dolu ve kuraklık nedeniyle rekoltedeki düşüşe bağlı olarak fiyatların artış gösterdiğini bildiren Bayraktar, kırmızı mercimekte de hasadın bitmesiyle piyasaya sunulan ürün miktarındaki azalmanın fiyatlara yansıdığını kaydetti.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.