tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.8.2014 09:00:26

Kültür mantarına Rusya pazarı aranıyor

Türkiye’nin kültür mantarı ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan Antalya-Korkuteli, üretilen mantarları ihraç etmek için Rusya ve Bağımsız Devlet Topluluğu’nda (BDT) çalışma başlattı. Rusya’da tanıtımı yapılan kültür mantarının, ilerleyen aylarda Rusya’da Pazar potansiyelinin artacağı bildirildi. Korkuteli Kültür Mantarı Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Ölmez, ilçede kültür mantarının 3,4 TL’den satışa çıktığını söyledi. Ülkede üretilen mantarın yüzde 60'nı Korkuteli'nin karşıladığını belirten Ölmez, geri kalan yüzde 40'ını ise İzmit, Ankara ve İzmir'deki mantar depolarından karşılandığını ifade etti. Rusya ve BDT’ye mantar ihracatı için çalışmalar başlattıklarını söyleyen Ölmez, "Moskova ve St. Petersburg'a numuneler gönderdik. Ruslar, Korkuteli mantarının tadını beğendi. Önümüzdeki aylarda Rusya ve BDT’ye ihracat yapabiliriz. Hedefimiz Korkuteli mantarını dünya markası yapmak" dedi. Rusların sağlıklı beslenme adına kültür mantarı tüketimini faydalı gördüklerini belirten Ölmez, kültür mantarı tüketiminde Rusya'nın 2015 yılından itibaren iyi bir pazar olacağına inandıklarını kaydetti. Ölmez, bununda, talebe bağlı Korkuteli ilçesinde kültür mantarı üretiminin daha yaygınlaştıracağına inandıklarını ifade ederek, “Mantar üretiminde üreticinin belini Elektrik fiyatları büküyor. Korkuteli, Türkiye'de bir yıl içinde 4 defa üretim yapılan bir yer. Üreticinin tek isteği ise elektriği tarım kapsamında kullanabilmek” şeklinde konuştu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.