tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.5.2014 08:05:07

Çanakkale zeytinyağı Güney Kore yolcusu

Çanakkale’nin iş ve turizm potansiyeli ile tarımsal ürünleri ihracatının arttırılması için başlatılan işbirliği çerçevesinde şehre gelen Güney Kore heyeti, zeytinyağına talip oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, “Çanakkale 10’dan fazla üründe Türkiye’de üretim rekoltesi anlamında birinci ya da ilk 10 içerisinde yer alıyor. Ancak ürünlerimizin pazarlaması konusunda bir takım olumsuzluklar yaşanıyor. Sertifikasyon işlemlerimiz, ambalajlama ve hijyen konularında firmalarımız kendisini geliştirirse bu güvenle o pazara girebiliriz diye yola çıktık” dedi. Kore Gıda Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Dr. Dae Young Kwon ise, uluslararası düzeyde pazarlanacak ürünler arasında Çanakkale’de yetişen domates ve pirincin şanslı olduğunu söyledi. Paketlemelerin biraz daha iyi olması halinde bu ürünlerin dünyaya rahatlıkla pazarlanabileceğine değinen Kwon, bu konuda yardımcı olmak için işbirliği yapabileceklerini belirtti. Kwon, zeytinyağı konusunda ise Kore’nin iyi bir pazar olacağını söyledi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.