tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.5.2014 07:27:42

Antalya’da tropikal meyve zamanı

Üreticilere yeni gelir kaynağı ve ihracat kalemi olması için Miami’den Antalya’ya getirilen 11 çeşit tropikal meyvenin adaptasyon süreci tamamlandı. Pasiflora, Mango, Guava, Pithaya, Longan ve Litchi türlerinin 11 çeşidi, Gazipaşa ve Alanya’ya sorunsuz adapte oldu. Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Akdeniz Üniversitesi Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün ortaklaşa girişimiyle Alanya ve Gazipaşa’ya örnek tropik meyve bahçesi kuruldu. Burada gerçekleştirilecek üretimle, yerli öz kaynaklarla tropik meyve ihtiyacının karşılanması hedefleniyor. Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı konuyla ilgili açıklama yaparak, 11 çeşit meyvenin adaptasyonunun sorunsuz şekilde tamamlandığını bildirdi. Nem, toprak ve sıcaklık gibi faktörler konusunda bir sorun yaşanmadığını açıklayan Dallı, “Üreticilere bu meyveleri üretmelerini tavsiye etmeden önce tüm maliyetlerin satışlarla karşılanabileceği gibi araştırmalarla verim analizi yapmamız gerekiyor. Bu yeni türlerin alternatif olarak ortaya çıkacağını tahmin ediyorum” dedi. Dallı, meyvelerin adaptasyon sürecinin geçtiği bahçelerde fidanların gelişimlerinin ve özellikle mangoların adaptasyonlarının çok iyi olduğunu duyurdu. Pasiflora türünün purple çeşidinin meyvelerinin çok iri ve kaliteli olduğunu söyleyen Dallı, “Pithaya ve Pasifloraların terbiye sistemi oluşturuldu. Yakacık Köyü’ndeki fidanların gelişimleri de oldukça iyi. Üreticiler tarafından fidanların bakım koşullarına dikkat ediliyor. Bulundukları ortama uyum sağladılar ve yeni sürgünler vermeye başladılar” şeklinde konuştu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.