tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.4.2014 08:01:30

4 bin yıllık üzüm kültürü

KKTC’deki Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün başlattığı Asma Genetik Kaynakları projesi ile ülkede bulunan asma gen kaynakları kayıt altına alındı. Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Kuntay Vurana konuyla ilgili açıklama yaparak, gen kaynaklarını kayıt altına aldıklarını ve bunun ülke bağcılığına, ulusal asma genetik kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanmasına katkı sağlayacağını söyledi. Vurana, 2011 yılında başlayan Asma Gen Kaynakları projesi kapsamında ülkenin birçok bölgesine dağılmış olan Kıbrıs’a özgü 32 üzüm çeşit ve tiplerinin toplandığını, tanımlandığını ve ampelografik özelliklerin belirlemek için Güzelyurt araştırma istasyonunda muhafaza altına alındığını belirtti. Ülkenin köklü bir bağcılık kültürüne sahip olduğunu hatırlatan Vurana, adanın bağcılığa en uygun iklim kuşağı üzerinde yer aldığını kaydetti. Adanın üzüm yetiştiriciliğinde 4 bin yıllık bir tarihe sahip olduğunu ifade eden Vurana, özellikle son yıllarda üreticilerin erken dönemde olgunlaşan yeni üzüm çeşitlerine eğilim göstermesinden dolayı eski çeşitlerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Vurana, “Dönem dönem meydana gelen hastalık ve zararlıların Kıbrıs’a dışardan gelen çeşitlere çok zarar verirken, eski yerel çeşitlerin özellikle hastalıklara karşı oldukça dayanıklı olduklarını tespit ettik” dedi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.