tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.1.2014 07:13:33

"Narenciye de vuruldu"

Narenciye, neredeyse 10 yıl önceki fiyatlarla satışa çıkıyor. Son dönemdeki kuraklık bunda etkili olsa da narenciyeyi asıl etkileyen Sureye'de yaşananlar. Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, "Suriye, Ortadoğu ülkelerine yaptığımız ihracatta geçiş güzergahıydı. Şimdi ihracat Irak üzerinden yapılmaya çalışılıyor. Rusya'nın bir dönem alımı durdurması da fiyatları olumsuz etkileyen sebeplerden biri. Rakip ülkelerin fiyatları aşağı çekmesi de narenciye piyasasını etkiledi. Geldiğimiz nokta bize, Avrupa'nın tercih edeceği yeni çeşitlerin üretilmesi, eski çeşitlerden yavaş yavaş vazgeçilmesi gerektiğini gösteriyor. Narenciye üreticileri de son derece bilinçli hareket ederek yeni narenciye bahçelerinde büyük oranda yeni çeşit yetiştiriyor" diyor.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.