tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.1.2014 08:10:30

"Bunlar hep spekülasyon"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, stokçuların üretim azlığını bahane ederek kuru fasulye, patates ve pirinçte fiyatları yukarı çekmeye çalıştığını bildirdi. “Spekülatörlerin gerçek yüzü bir kez daha ortaya çıktı” başlıklı açıklamada, “bazı illerde bırakın geçen yılın ürününü, 2011 yılı ürünü kuru fasulyenin yeni piyasaya sürüldüğü tespit edildi” denildi. Spekülatörlerin, gümrük vergisinin sıfıra indirilmesinin ardından fiyatların düşeceği endişesinden paniklediği ve ellerinde ne kadar ürün varsa piyasaya sürdüğü belirtilirken, “Türkiye yılda yaklaşık 200 bin ton kuru fasulye üretmekte, 30 bin ton civarında da ithalat yapmakta. Bu veriler dikkate alındığında bu yıl da piyasaya arz edilen ürün miktarında herhangi bir azalma yok ve yeterli miktarda kuru fasulye bulunmakta. Kuru fasulye ile birlikte başlayan ve patates ile pirinçte de kendini gösteren fiyat oyununun nereden kaynaklandığı tespit edildi" ifadelerine yer verildi. Patates için ise şu açıklama yapıldı: “Osmancık pirincinin 2,5 TL’den satıldığı dikkate alınırsa pirinç fiyatlarının 10 liradan satılıyor iddialarının ne kadar yalan bir haber olduğu ortada."  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.