tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.1.2014 13:44:04

Çukurova susuz

Çukurova’da son 15 yılın en kurak mevsimi yaşanıyor. Kasım ayında buğdayını eken üreticiler, kuraklık nedeniyle büyük mağduriyet yaşıyor. Bu sene saman sıkıntısının hat safhaya ulaşacağı belirtiliyor. 1-Ekim-31 Aralık tarihleri arasında metrekareye ortalama 229 kilogram yağmur düşerken, bu sene 159 kilogram olarak gerçekleşti. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bülent Özekici, inanılmaz bir kuraklık yaşandığını söyleyerek, bu sene Çukurova’da ilk defa buğdayı yeşertmek, çimlendirmek için sulama yapıldığını belirtiyor. Her yıl bu zamana kadar 3-4 kez yağmur yağdığını hatırlatan Prof. Dr. Özekici, “Ben hiç böyle bir sene yaşamadım. Bu mevsime kadar en az 3-4 kez yağış alarak buğday büyürdü. Bundan 15 gün önce bütün ova buğdayı suladı. İlk defa sulama kanallarına su bırakıldı ve sulama yapıldı.” diyerek durumun vahametini ortaya koyuyor. Üreticiler ise bu dönemde sonra yağacak yağmurun verimi düşüreceğini ifade ediyor. Buğdayın zayıf olduğu bu yıl, samanda da kıtlık yaşanabilir. arazilerine gübre atmak isteyen üreticiler, yağmuru bekliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.