tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.12.2013 07:34:31

AB Tarım Heyeti İzmir'de

Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne olan organik ürün ihracatında "3. Ülkeler Listesi"ne dahil edilme talebi üzerine gelen heyetin ilk durağı İzmir. Heyet, İzmir’de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal ile bir araya geldi. Heyet buradaki görüşmelerinde Türkiye’deki sertifikalı organik ürün ihracatı hakkında bilgi aldı. İl genelinde yürütülen organik tarım faaliyetleri hakkında bilgi veren Güldal, yaklaşık 2 bin üreticinin İzmir’de 19 bin hektarlık alanda tarımsal faaliyetlerini sürdürdüğünü iletti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ulusal ve uluslararası kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarının 10 tanesi İzmir’de yer alıyor. Öte yandan, Türkiye’de üretilen organik ürünün yaklaşık yüzde 80’i yine bu şehirden ihraç ediliyor. Görüşmeler sonrasında, Türkiye'nin taleplerinin gerçekleşmesi halinde, Türkiye'nin bu pazardaki hacminin büyümesi bekleniyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.