tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.11.2013 08:24:00

Eksi 40'a dayanıklı buğday

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde Ukrayna'dan getirilen, eksi 40 derece soğuğa dayanıklı buğdaylık tohumların deneme ekimleriyle bölgede üretimin artırılması amaçlanıyor. Bölgede tarımsal verimliliği artırmayı hedeflediğini açıklayan Sarıkamış İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ukrayna'dan kılçıksız Krasunia Odeska ve kılçıklı Syrena Odeska adlı iki tip tohumluk buğday getirdi. Yüksek verimli, sert, ekmeklik buğday çeşidi olarak ön plana çıkan tohumların kış mevsiminin sert geçtiği ilçede üreticinin ve ihracatçının ihtiyaçlarına cevap vermesi bekleniyor. Tohumluk buğdayların  ilk ekiminin ardından açıklama yapan Sarıkamış Kaymakam Vekili Enbiya Eken, bölgenin iklim şartlarına uygun olduğu tespit edilen tohumlardan elde dilecek verime göre söz konusu buğdayları ekme kararı alacaklarını söylüyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.