tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.11.2013 08:24:00

Eksi 40'a dayanıklı buğday

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde Ukrayna'dan getirilen, eksi 40 derece soğuğa dayanıklı buğdaylık tohumların deneme ekimleriyle bölgede üretimin artırılması amaçlanıyor. Bölgede tarımsal verimliliği artırmayı hedeflediğini açıklayan Sarıkamış İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ukrayna'dan kılçıksız Krasunia Odeska ve kılçıklı Syrena Odeska adlı iki tip tohumluk buğday getirdi. Yüksek verimli, sert, ekmeklik buğday çeşidi olarak ön plana çıkan tohumların kış mevsiminin sert geçtiği ilçede üreticinin ve ihracatçının ihtiyaçlarına cevap vermesi bekleniyor. Tohumluk buğdayların  ilk ekiminin ardından açıklama yapan Sarıkamış Kaymakam Vekili Enbiya Eken, bölgenin iklim şartlarına uygun olduğu tespit edilen tohumlardan elde dilecek verime göre söz konusu buğdayları ekme kararı alacaklarını söylüyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.