tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.11.2013 12:22:45

Su kamışından silaj

Sulak alanlarda yoğun gelişim gösteren kamışların alternatif kaba yem kaynağı olarak kullanılma olanakları araştırılıyor. Projenin yürütücüsü Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fatma Karakaş Oğuz, proje ile Türkiye'deki kaba yem sorununa alternatif çözüm üretmek ve bu yolla göllerdeki organik kirlenmeyi azaltmayı amaçladıklarını söylüyor. Proje ile Gölhisar Gölü'nde yoğun olarak yetişen kamışların silaj yapılıp kaba yem değerinin ortaya konulması planlanıyor. Farklı katkı maddeleri kullanılarak yapılan silajlardan en kaliteli olanlarının belirleneceğini anlatan Oğuz; bu bitkilerde mikotoksin olup olmadığının, varsa düzeyinin tespit edileceğini dile getiriyor. Oğuz, Projenin ilk sonuçlarını 2014'ün yaz aylarında alacaklarını sözlerine ekliyor. "Kaba yem sıkıntısının yaşandığı son yıllarda mısıra alternatif silaj materyali ve alternatif kuru otlar bulmak, hayvancılık sektörünün geleceği için önem arz ediyor" diyen Oğuz, bu çalışma ile hem ucuz ve bol kaba yem imkanı sağlanacağını hem de gölün kirlenmesinin önleneceğini öngörüyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.