tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.11.2013 08:55:59

Mavi Altının mucizesi

Parlak mavi rengiyle Mavi Altın olarak nitelendirilen Yaban Mersini, aynı zamandan tam bir sağlık meyvesi. Ilıman iklime adapte olmuş bu üzümsü meyve  Karadeniz'in yüksek bölgelerindeki fundalıklarda doğal olarak yetişiyor. Dünyada 100 yılı aşkın bir süredir kültür bitkisi olarak üretilen Yaban Mersini, Doğu Karadeniz'İn önemli gelirlerinden biri. Yaban Mersini şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları, gece körlüğü, kamaşma karşısında retinayı güçlendirici etkisiyle rahatsızlıkların ilerlemesini yavaşlatıyor. Kan şekerini düşürücü özelliği kemik, lif ve kıkırdakları oluşturan bir protein olan kalojeni stabilize ediyor. Kan pıhtılaşmasına olan azaltıcı etkisi ise damar sertliğine bire bir iyi geliyor. Bir özelliği de somon balığı, yumurta, yulaf, barbunya, bezelye ve ay çekirdeği ile zihinsel çalışmayı hızlandıran 7 besinden biri olduğu yönünde. Yüksek oranda antioksidan içeren bu meyvenin kullanım alanları da faydaları kadar geniş bir liste oluşturuyor. Konserveden çaya, ilaç sanayisinden baharata kadar pek çok sektörde tüketiciye ulaşan Yaban Mersini şifa dağıttığı gibi üreticiyi istihdam etmeye devam ediyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.