tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.11.2013 08:55:59

Mavi Altının mucizesi

Parlak mavi rengiyle Mavi Altın olarak nitelendirilen Yaban Mersini, aynı zamandan tam bir sağlık meyvesi. Ilıman iklime adapte olmuş bu üzümsü meyve  Karadeniz'in yüksek bölgelerindeki fundalıklarda doğal olarak yetişiyor. Dünyada 100 yılı aşkın bir süredir kültür bitkisi olarak üretilen Yaban Mersini, Doğu Karadeniz'İn önemli gelirlerinden biri. Yaban Mersini şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları, gece körlüğü, kamaşma karşısında retinayı güçlendirici etkisiyle rahatsızlıkların ilerlemesini yavaşlatıyor. Kan şekerini düşürücü özelliği kemik, lif ve kıkırdakları oluşturan bir protein olan kalojeni stabilize ediyor. Kan pıhtılaşmasına olan azaltıcı etkisi ise damar sertliğine bire bir iyi geliyor. Bir özelliği de somon balığı, yumurta, yulaf, barbunya, bezelye ve ay çekirdeği ile zihinsel çalışmayı hızlandıran 7 besinden biri olduğu yönünde. Yüksek oranda antioksidan içeren bu meyvenin kullanım alanları da faydaları kadar geniş bir liste oluşturuyor. Konserveden çaya, ilaç sanayisinden baharata kadar pek çok sektörde tüketiciye ulaşan Yaban Mersini şifa dağıttığı gibi üreticiyi istihdam etmeye devam ediyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.