tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.11.2013 08:54:29

Erken kesim ihracatı da kesiyor

Narenciyede erken hasat, şeker ve asit oranı yeterli seviyeye gelmemiş ürünlerle ihracata zarar veriyor. Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Halid Milli, üreticileri ve ihracatçıları bu konuda daha duyarlı olmaya çağırıyor. "Şeker ve asit oranı yeterli seviyeye gelmemiş ürünü hasat etmek kaliteyi düşürür. Tatsız ürünleri yiyenlerin tekrar Türk narenciyesini tercih etmesi de mümkün olmaz" diyen Milli, durumun portakal ve greyfurtta pazara hızlı girme telaşından kaynaklandığını belirtiyor. Türkiye'de yetiştirilen narenciyenin daha çok Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini bunun yanı sıra Rusya, Ukrayna ve Irak gibi ülkelerin de alıcılar arasında bulunduğunu belirten Halid Milli, erken kesime karşı otokontrol mekanizmasının çalıştırılması gerektiğini vurguluyor. Bu konudaki duyarlılığın geleceğe yapılmış bir yatırım olduğunu belirten Milli, aksi takdirde pazarda bugüne kadar büyük emeklerle elde edilen Türk malı kalitesine gölge düşeceği konusunda uyarıyor: "Yeterli olgunluk seviyesine gelmemiş narenciyeyi tüketen kişilerde aşırı aside bağlı mide ekşimesi yaşanır. Bunun yanı sıra tatsız narenciye antipati uyandırır. Üreticiler olarak pazarda kalıcı olmak istiyorsak sorumluluklarımızın da bilincinde olmalıyız.’’

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.