tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.10.2013 11:38:51

Mut'ta zeytin üretimi artıyor

Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin yüzde 3’ünü tek başına karşılayan Mersin’in Mut ilçesi, haşere sorunu yaşamayan ve dünyada zeytinin ilk hasat edildiği bölge. Her geçen yıl zeytin üretiminin arttığı Mut’ta bu yıl 160 bin ton rekolte bekleniyor. Mut, coğrafi konum olarak mikroklimal özelliklere sahip. Bu nedenle zeytin yetiştiriciliği için oldukça uygun bir bölge. İlçe sınırları içerisindeki 691 bin 207 dekarlık tarım alanının 274 bin 500 dekarlık alanında zeytin üretiliyor. Sürekli bir esinti etkisinde olduğu için zirai mücadeleye de gerek kalmıyor. Geçen yılkinin10 bin ton üzerine çıkması beklenen rekoltenin yüzde 70’nin yağlığa ayrılacağı tahmin ediliyor. Mut İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Levent Abas konuyla ilgili, “2013 yılında 20 bin ton zeytinyağı üretimi bekliyoruz. Dünyada zeytinin ilk hasat yapıldığı yer Mut. Dünyada en çok zeytin yetiştiren ülkelerden 15 gün önce Mersin’in Mut ilçesinde zeytin hasat ediliyor. Bu yıl zeytinde Ege yokluk dönemi yaşarken, Mut varlık dönemini yaşıyor” diyor. Üretimin her yıl arttığı zeytindeki tek sorun pazar. Bölgede yetiştirilen kayısı gibi bir satış yeri yok. Buna karşın üretici satışta zorluk yaşamıyor. Üreticiler pazar sorunu karşısında zeytinin tanıtımın yapılması gerektiği konusunda aynı görüşü paylaşıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.