tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.10.2013 09:25:17

Artvin’de kiraz mevsimi

Artvin’de meyveciliği geliştirme projeleri kapsamında tesis edilen kiraz bahçelerinde ilk ürünler bu yıl alındı. Meyveciliği geliştirme projesi kapsamında, Türk kirazı adıyla ihraç edilen 30 bin Z0900 kiraz fidanını ektiklerini anlatan Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İshak Hacıhakimoğlu, “Yüksekliği 600 ile 2000 metre arasında değişiklik gösteren bir arazide tesis edilen kiraz bahçelerinde mayıs ayından eylül sonuna kadar kiraz hasat etmeyi başardık” diye konuştu. Kısıtlı tarım alanına rağmen birçok meyve sebzenin yetiştiği Artvin’de şimdiye değin 765 dekar alanda kiraz bahçesi oluşturuldu. 2014 yılında ekilecek yeni türler için bahçe tespit çalışmaları sürüyor. Öte yandan atıl durumdaki bahçelerde damla sulama sistemleri kurularak üreticiler destekleniyor. Proje, kiraz üretimi bittiği zamanda ağustos, eylül ayında yetişen kirazı piyasaya sumayı amaçlıyor. Bakım şartlarının iyi olduğu bahçelerde dekardan ortalama 1 ya da 1 buçuk ton verim alınabiliyor. Ancak bahçelerin tamamı bu olgunlukta değil. Tesis edilen bahçeler bu nedenle düzenli olarak ziyaret ediliyor. Üreticiler ise bakım, budama, sulama gibi konularda teorik ve pratik eğitim alıyor.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.