tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.9.2013 08:39:17

Tosya elması kalbi korur

Tosya bağlarında yetişen elma yoğun rağbet görüyor. Tosya, çevresinde bulunan bağlar ender rastlanan özellikte. Yaklaşık bin 500 bağ meyve sebze üretimi yapılıyor. Üretilen ürünlerin birçoğu, iç piyasada tüketiliyor. Başta gelen ürün ise elma. Elmanın birçok faydası olduğunu belirten uzmanlar, en çok direnç veren meyve olduğunda hemfikir. Elmada A ve C vitaminlerinin oldukça bol. Ayrıca günde bir elma yemenin ayrıca kalp krizi riskini yüzde 24 oranında azalttığı iddia ediliyor. Ziraat Mühendisi Hüseyin Cevizdalı, Tosya elmasının vitamin içeriğiyle zengin; diğer türlere kıyasla daha şifalı olduğunu söylüyor. Bilim insanları tarafından kalp krizini önlediği düşünülen elma kandaki kolesterol oranını düşürüyor, dalağın kan yapmasını sağlıyor. Oturarak çalışanlara, kilo sorunu olanlara, kanı fazla koyu olanlara, romatizmalılara, karaciğer, böbrek hastalarına, damar sertliği çekenlere, egzama hastaları ile cilt rahatsızlığı olanlara elma tavsiye ediliyor. Bu ününden sonra Tosya elmasının yurtdışı pazara açılıp üreticinin yüzünü güldürüp güldürmeyeceği merak konusu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.