tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.4.2013 07:56:58

Patateste karabasan sona mı erdi?

2 yıldır üretim fazlası ve düşük fiyatlarla boğuşan patateste 2013 itibariyle ihracat artışı piyasayı sevince boğdu. Son 4 ay süresince 32 bin 757 tonluk patates ihracatı gerçekleştirildiğini belirten yetkililer, bunun 2012 yılının toplam ihracatının 5 katına denk geldiğine dikkat çekiyor. İkinci büyük patates üreticisi şehir olan Nevşehir'in Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, ihracatta yaşanan ivmeyi son aylarda gerçekleşen kanun değişikliklerine bağlıyor. Geçtiğimiz yıl boyunca satış fiyatlarının üretim maliyetlerini geride bırakmakta zorlandığı ürün için yıl sonunda çözüm arayışlarına girdiklerini belirten Yılmaz, "İl Valiliği, üretici ve pazarlama temsilcileri, Bakanlık görevlileri ve sivil toplum örgütleri olarak ortak akıl toplantısı düzenledik. Bu süreçte ihracatla ilgili kanun uygulamalarında değişiklikler yapıldı. Gelişen yeni pazarlarla da birlikte patates ihracatında olumlu gelişmeler yaşandı. 2012 yılı tüm sezon boyunca ihracat 6 bin 566 ton iken, 2013 yılı içinde bulunduğumuz Nisan ayı dahil 32 bin 757 ton ürün ihracatı yapıldı ve halen de yoğun bir şekilde devam ediyor" şeklinde konuşuyor. Yılmaz, ek uygulamalar hakkında da bilgi veriyor: "Piyasada bir denge oluşturmak ve özellikle fakir vatandaşlarımız ile mültecilere yardım maksadıyla, MEDAŞ A.Ş.'den sağlanan parasal kaynakla TAREKS A.Ş. firmasınca Nevşehirli üreticilerden 5 bin ton civarında ürün alımı yapılarak ilgili yerlere sevkiyat yapıldı. Bu şekilde piyasada sağlanan hareketliliğin pazar fiyatlarını da yükselttiğini görüyoruz. Patatesteki bu olumlu gelişmelerin önümüzdeki aylarda da devam etmesini bekliyoruz."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım artık seçim meydanlarına hiç olmadığı kadar çok yansıyor. Öyle ki, İstanbul için yarışan adayların bile vaatlerinde tarım var!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera bu ay Kapak Konusunda mikrofonu tarımın esas aktörlerine uzattı ve sebze-meyve fiyatlarındaki artışın altında yatan gerçek nedenleri inceledi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.