tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.11.2012 17:04:32

BASF ve Syngenta’dan küresel ortaklık

BASF ile Syngenta, BASF’nin ayçiçegine yönelik Clearfield® Plus herbisit dayanımı teknolojisini Syngenta’nın kullanımı için ruhsatlandıran küresel bir anlaşmaya imza attıklarını duyurdular. İki şirket buna ek olarak, BASF’nin Syngenta’ya, Avrupa’da Clearfield ve Clearfield Plus ayçiçeğinde kullanılmaya yönelik olarak imazamox etken maddeli herbisitleri tedarik edeceğine dair başka bir anlaşma daha imzaladı.

Anlaşmaya ilişkin görüşlerini dile getiren BASF Bitki Koruma Bölümü Avrupa Pazarlama Yönetimi Başkanı Eckart Stein, “Ayçiçekleri için klasik bitki ıslahı yöntemi kullanılarak geliştirilen Clearfield Plus Üretim Sistemi, sezon boyunca daha iyi yabancı ot kontrolü sunuyor. Üreticiler, söz konusu sistem sayesinde çevresel stres faktörlerine karşı daha iyi bitki dayanımına sahip ayçiçeği elde etmenin yanı sıra, yağ içeriği ve verimde de artış potansiyeli sağlıyor. BASF’nin Clearfield Plus üretim teknolojisi ve Syngenta’nın üstün ve geniş hibrid tohum portföyü sayesinde, üreticiler sürdürülebilir yüksek ayçiçek verimi alma yönünde daha fazla fırsata sahip olacaklar” dedi.

Syngenta Tarla Bitkileri Bölümü Başkanı Ioana Tudor ise, “BASF ile birlikte, ayçiçek yetiştiricilerinin verimlerini ve rekabet güçlerini en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olacak seçenekleri artırmak için çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Doğu Avrupa’da Clearfield Plus teknolojisi ve bununla ilintili herbisitler, Syngenta’nın sınıfının en iyisi olan ayçiçek çeşitleriyle bir araya gelerek, ayçiçek üretiminde ciddi bir zorluk yaratan canavar otunun üstesinden gelinmesine yardımcı olacak” diyerek söz konusu yeni teknolojinin önemine dikkat çekti. Syngenta, herbisit dayanımına yönelik teknolojik ve kimyasal ürünlerini 2013 yılından itibaren ticari kullanıma sunacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.