tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.8.2012 10:46:16

Organik Demekle Olmuyor!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, "organik" tanımıyla pazarda yer bulan ürünlerin uyması gereken kıstaslara açıklık getirdi. Buna göre; ambalajlı ürünlerde yönetmeliğin ve yetkilendirilmiş kuruluşun adı, kod ürün sertifika numarası ile organik ürün logosunun bulunması gerekiyor.

Organik tarımın kontrollü ve sertifikalı bir uygulama olduğu hatırlatılan açıklamada, tüketicilerin bu göstergeleri takip ederek ürünlerin organik olup olmadığını anlayabilecekleri belirtildi. Açıklamaya göre ayrıca organik süreçlerle üretilmediği halde bu şekilde pazarlanan sahte ürünleri pazara sunan kişi  ve kuruluşları 10 bin lira gibi ağır cezalar bekliyor.

Bakanlığın hazırlamakta olduğu eylem planını organik ürünlerde yeni düzenlemeleri getiriyor. Organik tarımın payını sektörün yüzde 3'ü yapmayı hedefleyen plan; mevzuatın uluslararası hükümlerle uyumlulaştırılması, üreticiden tüketiciye bilinçlendirici eğitim çalışmaları uygulanmasını öngörüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.