tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.05.2023

TÜİK’e göre tarımsal üretimde düşüş olacak

TÜİK’e göre tarımsal üretimde düşüş olacak

TÜİK, 2023’e dair ilk Bitkisel Üretim Tahmini raporunu yayımladı. Rapora göre birçok üründe üretimin düşmesi bekleniyor.

TÜİK Bitkisel Üretim Tahmini raporuna göre 2023'te birçok tarım ürününde üretimin düşeceği görülüyor. Üretimin düşmesi beklenen başlıca ürünler ve yüzdesel düşüş beklentisi miktarları şöyle sıralanıyor:

Şeker pancarında yüzde 26,1, pamukta yüzde 7,3, soya üretiminde yüzde 3,2 düşüş beklenirken, tütün üretiminde düşüş olmayacağı öngörülüyor. Baklagillerden nohut, kuru fasulye, kırmızı mercimek ürünlerinde düşüş beklenmiyor ancak baklada yüzde 13,6 ve börülce üretiminde yüzde 12,8 düşüş olacağı tahmin ediliyor. Aynı zamanda raporda biberde yüzde 5,6, taze soğanda yüzde 5,7, zeytinde yüzde 25 gibi düşüş yaşanacağı öngörülürken, yaz aylarının vazgeçilmezleri olan kavunda yüzde 9,3 ve karpuzda yüzde 7,3 düşüş olacağı vurgulanıyor. Raporun devamında, muzda yüzde 7,2, elmada yüzde 1,3, taş çekirdeklilerden kayısıda ise yüzde 6,6 üretim düşüşü olacağı ifade ediliyor.

 

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!