tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.01.2023

Türkiye’nin ilk iklim davası sonuçlandı

Türkiye’nin ilk iklim davası sonuçlandı

Türkiye’de ilkim konusunda açılan ilk dava olma özelliğini taşıyan Marmara Gölü davası sonuçlandı. Mahkeme, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün balıkçı kooperatifine verilen 322 bin lira tutarındaki borcu iptal etti.

Manisa’da bulunan Marmara Gölü’nün 2010’lu yıllarda iklim değişikliğiyle ve insan müdahalesi olmadan kuruduğu iddiasıyla tartışmalar yaşanmış ve dava açılmıştı. Ancak açılan davada gölün 2010’lu yıllardan itibaren kamu idarelerinin hatalı su politikaları nedeniyle kurutulduğu belirtilmişti. Yapılan açıklamada Marmara Gölü’nün koruma altında olduğu vurgusu yapılarak uluslararası doğa koruma sözleşmeleriyle korunduğu hatta yönetmelikte buna dair açık bir hükmün yer aldığı belirtildi. Bu anlamda sulak bir alanın kurumuş olsa dahi eski hâline döndürülmesi gerekiyor. Gölü kurutmak, kurutulan gölün başka amaçla kullanmak yasak. Bu nedene göl kuruduğu için tarımsal faaliyete açmak gibi hukuka aykırı bir durum olduğundan bölge halkı ve ekoloji dernekleri kuruyan gölün amacı dışında tarımsal amaçlı kullanılmasını yargıya götürmüş ve buna yol açan kararların iptali istenmişti.

marmara-golu-2.jpg

Mahkeme hukuka aykırı buldu

DHA’nın yaptığı habere göre yüzde 98’i kuruyan Marmara Gölü’ndeki balıkçı kooperatifine verilen kira, vergi ve SGK primi dahil toplam 322 bin 800 liralık borcun 41 bin lirası için Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce gönderilen ödeme emrinin iptaline yönelik açılan ve davacılar tarafından Türkiye’nin ilk iklim davası olarak nitelendirilen dava sonuçlandı. Bu doğrultuda mahkeme, Bakanlığın bu işlemini hukuka aykırı olduğu, kurumuş gölden dolayı kira talebi edilemeyeceğine dair karar verdi. Geçtiğimiz günlerde ise tamamen kuruyan Marmara Gölü’nde TİGEM’in tarımsal faaliyetlere başladığı dile getirildi. Gölün büyük çoğunluğunda başta buğday olmak üzere birçok tarım ürünü üretilecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.