tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.01.2023

Gıda fiyatları Türkiye’de arttı küreselde düştü

Gıda fiyatları Türkiye’de arttı küreselde düştü

FAO’nun 9 ay boyunca gerileyen küresel gıda fiyatları endeksi, 2022'de yüzde 1 azalma kaydetti. Türkiye'de ise veriler 2022'de gıda enflasyonunun yüzde 77 arttığını gösteriyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün açıklamalarına göre küresel gıda fiyat endeksi, Aralık ayında ortalama 132,4 puan olarak gerçekleşti ve bir yıl önceki değerinin yüzde 1 altında kaldı. Böylece küresel gıda fiyatları 2022 yılını negatif enflasyonla tamamladı. Kasım ayı gıda fiyatları endeksi ise daha önce 135.7 olarak açıklanmıştı. Rusya ile Ukrayna arasında gerçekleşen savaş nedeniyle yükselen gıda fiyatları Birleşmiş Milletler, Ukrayna, Türkiye ve Rusya arasında yapılan Tahıl Koridoru anlaşmasının da etkisiyle 9 ay boyunca geriledi. Endeksin Aralık 2022'de bir önceki aya göre yüzde 1,9 azalma kaydettiği tespit edildi. Türkiye'de ise 2022 yılında gıda fiyatlarındaki yüksek artışlar dikkat çekti. TÜİK verilerine göre gıda fiyatları 2022'de yüzde 76,8 arttı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.