tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.11.2022

Yağış yetersizliği ekimleri durdurdu

Yağış yetersizliği ekimleri durdurdu

Türkiye genelinde yağışların normallerin altında kalması nedeniyle üreticiler ekimlerini erteledi. Yağış yetersizliği üreticileri endişelendiriyor.

2019'dan bu yana sonbahar aylarında gerçekleşen yağışlar ciddi oranda azalma gösteriyor. Yetersiz yağışlar ve sıcaklıkların normallerin üzerinde seyretmesi toprağı daha hızlı kurutuyor. 2022 Eylül ayı raporlarında, yağışların mevsim normallerine göre yüzde 23 oranında azaldığı belirtildi. Türkiye genelinde ise yağışların normale göre yüzde 38 oranında azaldığı görülürken, Akdeniz hariç tüm bölgelerde yağışların normalin altında kaldığı tespit edildi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği, toplam 60 ilde hububat ve diğer kışlık ekimler için yeterli yağışın gerçekleşmediğini, birçok üreticinin ekim yapabilmek için yağışı beklediğini belirtti.

İklim değişikliği üreticiyi vurdu

Türkiye’de tarımsal üretim, iklim değişimlerden ve kuraklıktan her geçen gün daha fazla etkileniyor. Beklenen yağışların zamanında gerçekleşmemesi, tarımsal üretimin değişen iklime göre yeniden şekillendirilmesi gerektiğini gösteriyor. Üreticiler ise bu değişim ve farklılıklara uyum sağlamakta zorluklar yaşayabiliyor. Birçok ilde üreticilerin toprak tava gelmeden kuruya ekim yapması bunun bir göstergesi olarak görülüyor.

 

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.