tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.10.2022

Tarımsal destekler açıklandı

Tarımsal destekler açıklandı

2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar Resmi Gazete’nin bugünkü yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bitkisel üretimde bu yıl uygulanacak mazot ve gübre destekleri ile 2023’te uygulanacak sertifikalı tohum destek miktarları belirlenmiş oldu.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında üreticilerin merakla beklediği tarımsal destekler açıklandı. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararıyla bitkisel üretimin dışında ayrıca hayvansal üretim, su ürünleri üretimi ve tarımsal AR-GE’ye yönelik destek miktarları da tespit edildi. Bitkisel üretimde mazot ve gübre desteklerindeki artış dikkat çekti.

Karara göre, ÇKS’ye kayıtlı üreticilere 2022 üretim yılında mazot ve gübre destekleri kapsamında dekar başına toplam; arpa, buğday çavdar, tritikale ve yulaf için 121 lira, aspir için 97 lira, kanola için 109 lira, kuru fasulye, nohut ve mercimek için 96 lira, kuru soğan, yaş çay ve zeytin için 84 lira, kütlü pamuk ve çeltik için 271 lira, patates ve soya için 146 lira, yağlık ayçiçeği için 109 lira yem bitkileri için 115 lira, dane mısır, fındık ve diğer ürünler için 83 lira ve nadasa bırakılan üretim alanları için gübre desteği hariç olmak üzere 38 lira ödenecek.

bugday-uretici-manset.jpg

Organik tarım desteklerinde değişiklik görünmüyor

Karar kapsamında bu yıl organik tarım ve iyi tarım uygulamalarına verilecek destek miktarları da belirlendi. Organik tarım desteği kategorilerine göre dekar başına 10 lira ile 100 lira arasında değişen oranlarda, iyi tarım destekleri ise kategorilerine göre değişen oranlarda 10 lira ile 150 lira arasında değişen miktarlarda yapılacak.

Bu yıl dekar başına küçük aile işletmesi desteği 200 lira, fındık alan bazlı gelir desteği 170 lira, katı organik- organomineral gübre desteği 20 lira, zeytin bahçeleri rehabilitasyon desteği ise 100 lira olarak uygulanacak.

Sertifikalı tohum destekleri de belirlendi

Açıklanan kararda 2023 üretim yılında sertifikalı tohum desteği ürün gruplarına göre dekar başına 8 lira ile 200 lira arasında değişen miktarlarda olacak.

Toprak Analiz Desteği, asgari 50 dekar ve üzeri tarım arazilerinde, ilave her 50 dekara kadar bir analiz için Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş Toprak Analiz Laboratuvarlarına analiz başına geçen yıl 40 lira olan destek 50 liraya çıkarıldı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.