tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.07.2022

Tarlalarda çayır tırtılı tehlike saçıyor

Tarlalarda çayır tırtılı tehlike saçıyor

Trakya’da ayçiçeği tarlalarında yaşanan “çayır tırtılı” istilası, binlerce dekar alandaki ürünü tehlikeye attı.

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’deki ayçiçeği tarlalarında etkili olan çayır tırtılı zararlısı, bitkiyi kökten başlayıp yaprak ve çekirdek kısmına kadar yiyerek, büyük verim kaybına neden oluyor.  Çayır tırtılına karşı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü desteğiyle havadan drone ile zirai ilaçlama çalışması yapıldı.  Uzun uğraşlar sonunda zararlının kontrol altına alındığı bildirildi. Gerçekleşen hasarın yağ üretimi açısından üreticilere ve tüketicilere yansıyacağı öngörülüyor.

 cayir_tirtili_istilasi_1.jpg

Zarar yayılıyor

Çayır tırtılıyla mücadelede geç kalınması sebebiyle Trakya bölgesinden sonra İstanbul, Bursa ve Çanakkale’de de istila başladı. İstanbul’da, çayır tırtılları ile kaplanan traktörler görünmez hale gelirken bazı tarlalarda çoğu ayçiçeğinin zarar gördüğü gözlendi. Yetkililer illerde yapılan saha kontrollerinde, ayçiçeği ekili alanlardaki çayır tırtılı zararlısının popülasyonunun arttığının saptandığını belirterek, üreticileri uyardı. Uyarılarda, tırtılın her türlü bitkiye konukçu olması ve etki alanının geniş olması gibi sebeplerle hızlıca zirai ilaçlama yapılmasının önemine dikkat çekiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.