tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.07.2022

Katil salyangoz tarımı istila etti

Katil salyangoz tarımı istila etti

Trabzon’da tarımsal üretimde büyük zararlara yol açan ’İspanyol salyangozu’ diğer adıyla ‘katil salyangoz’ bölgeyi istila etmiş durumda. Üreticiler zararlıyla mücadele için yetkililerden destek bekliyor.

Dünyada tarım ürünlerine zarar veren en tehlikeli canlı olarak bilinen İspanyol salyangozu diğer adıyla katil salyangoz, yaklaşık 4 yıldır Trabzon tarımını istila ediyor. Çok hızlı şekilde üreyen İspanyol salyangozu tek seferde yaklaşık 400 yumurta bırakıyor. Güneşten kaçan, yağmurda ise adeta saldırıya geçen zararlı özellikle patates, fasulye ve lahana gibi ürünlere zarar veriyor.  Özellikle Düzköy ilçesindeki her mahallede varlığını gösteren katil salyangoz ile mücadele etmeye çalışan bölge halkı yetkililerden yardım istiyor.

 katil-salyangoz-2.jpg

Tuz ile mücadele ediliyor

İspanyol salyangozu zararlısıyla mücadelede herhangi bir bilimsel çalışma yapılmamasından şikayetçi olan bölge halkı, sofra tuzunu zararlı üzerine döküp erimesini sağlayarak mücadele etmeye çalışıyor. Üreticiler, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nden gönderilen yaklaşık 150 kg zirai ilacın mücadelede yetersiz olduğunu dile getirirken, istilanın nereden kaynaklandığını belirlemek için numune alındığını belirtiyor. Özellikle şeker fasulye bitkisinde önemli hasarlara yol açan zararlı, verimi neredeyse 4 kat aşağı çekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.