tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.06.2022

Birleşik Krallık tarımda Hollanda’nın izinde

Birleşik Krallık tarımda Hollanda’nın izinde

Birleşik Krallık, sürdürülebilir küresel tarım ve gıda için Hollanda ile yakın temaslar kurmaya başladı. Bu iş birliğiyle tarım teknolojilerinde yeni fırsatlar hedeflenirken, Birleşik Krallık Tarım Teknolojisi Merkezleri ile Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi’nin (WUR) arasındaki ortaklığın yeni çözümler ortaya çıkaracağı düşünülüyor.

Birleşik Krallık, daha düşük emisyonlu, yüksek çevre ve hayvan refahı standartlarına uygun gıda üretme amacıyla dairesel tarım modelini ve Hollanda'nın tarımsal inovasyona özel yaklaşımını inceliyor. Bu modellerin, tarımsal üretimde İngiltere ve Hollanda’nın paylaştığı zorluklara yönelik çözümler ve ileriye dönük perspektif sağlayacağı düşünülüyor.

Birleşik Krallık Tarım Teknolojisi Merkezleri, sürdürülebilir küresel tarım ve gıda için yenilikleri desteklemek amacıyla Hollanda ile olan bağlarını güçlendirmeye başlaması dikkat çekiyor. İki komşu ülke, tarım teknolojilerinde iş birliği için yeni fırsatlar yaratmayı hedefliyor. Böylece yüksek verimli ve sürdürülebilir bir tarıma geçişin ön saflarında yer almak için aynı tutkuyu paylaşan tarımsal araştırmalara ve ileri görüşlü tarım endüstrilerine ev sahipliği yapmayı arzuluyor.

birlesikkrallik-hollanda-tarim-1.jpg

Yenilikçi çözümler ve ortak fırsatlar

Birleşik Krallık inovasyon merkezleri, İş birliği kapsamında bitki yetiştirme ve tohum teknolojisinde önde gelen merkezlerden olan SeedValley'i ziyaret ederek yeniliklerinden faydalanmayı hedefliyor. SeedValley bünyesindeki şirketler, daha yüksek verim sağlayan, kuraklığa dayanıklı, modern yetiştirme yöntemlerine uygun ve gıda israfını azaltmaya yardımcı olabilecek mini karnabahar veya marulu gibi yeni sebze çeşitleri de geliştiriyor.

Dört farklı Birleşik Krallık Teknoloji Merkezi, Hollanda’da bulunan Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi (WUR) ile birlikte Avrupa'da yenilikçi, ortak fırsatlar oluşturan sürdürülebilir bir üreticilik ortaya koymayı düşünüyor. Hem Birleşik Krallık hem de Hollanda, gıda üzerindeki çevresel etkiyi azaltmak da dâhil olmak üzere, sürdürülebilir küresel gıda üretiminin zorluklarını karşılamaya yardımcı olacak yeni çözümler arıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.