tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.06.2022

Don afeti yerini Afrika sıcaklarına bıraktı

Don afeti yerini Afrika sıcaklarına bıraktı

Bu yıl don afetinden ağır hasar alarak çıkan Çukurova, yaşanan Afrika sıcakları nedeniyle meyve bahçelerinde bir darbe daha aldı. Bölgede etkili olan aşırı sıcak hava ile birlikte gece ve gündüz arasındaki büyük sıcaklık farkı nedeniyle özellikle narenciye ağaçları meyvelerini yere döktü.

Geçtiğimiz aylarda Adana dahil tüm Akdeniz bölgesinde ciddi zirai don afeti yaşandı. Yaz aylarının başlamasıyla birlikte bölgede etkili olan Afrika sıcakları nedeniyle özellikle turunçgil ağaçlarında meyve dökümü yaşanıyor. Sert çekirdekli meyve ve narenciye bahçelerinde çiçeğe dönen ağaçlar kururken, aşırı sıcakların sonrasında yaşanan fırtına ve sert rüzgâr ise dalında boncuk büyüklüğüne ulaşan portakal ve diğer narenciye ürünlerinin dökülmesini artırıyor.

Üstünde meyve olmadığı için meyve ağacı ve açan çiçekler TARSİM tarafından sigorta kapsamında değerlendirilmiyor. Yaşanan zarar eksper raporlarına göre ‘normal döküm’ sayılırken, üreticilerin mağduriyeti giderek artıyor. Üreticiler, meyve ağaçlarının aldığı bu darbe sonrası iyileştirme, kolaylık ve daha çok destek verilmesini beklerken, zararın tüketicilere fiyat artışı olarak yansıyacağı öngörülüyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.