tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.01.2022

ABD narenciyede yeni gen arıyor

ABD narenciyede yeni gen arıyor

ABD’de narenciye üretimine darbe indiren ve tehdit etmeye devam eden narenciye yeşillendirme hastalığı ülkeyi çözüm yolu aramaya itiyor. Bilim insanları hastalığa dayanıklı genlere sahip yeni bitkiler üzerine çalışmalarını yürütüyor Narenciye bahçelerinde yaşanan birçok hastalık üreticileri oldukça zor durumlarda bırakabiliyor. Bu zorluklar sebebiyle kazançları tehdit altına giren narenciye üreticilerine ABD’den güzel bir haber gelecek gibi gözüküyor. Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları 1,5 milyon dolarlık “acil durum bağışı” ile narenciye üretimini tehdit eden hastalıklara dayanıklı bitkiler üzerine çalışmalara başlamış durumda.

Narenciye üretimini tehdit ediyor

Ekonomik olarak önemli kayıplar yaşatan hastalıkların başında gelen narenciye yeşillendirme hastalığı, Huanglongbing (HLB) veya sarı ejderha hastalığı olarak da adlandırılıyor. Ciddi bir bakteriyel enfeksiyon yaratan narenciye yeşillendirme hastalığı, bitki yapraklarında sarı benekli lekeler oluştururken, bitki meyvesinin acı bir tat almasına ve yeşillenmesine neden oluyor. ABD’de narenciye üretimine deyim yerindeyse darbe indiren bu hastalık, ülkenin önemli narenciye üreticisi bölgelerinden olan Florida’yı felç etmiş durumda. Aynı şekilde ülkenin taze narenciye üretiminin yüzde 80’ini karşılayan Kaliforniya’da ise önemli ölçüde tehdit oluşturuyor.

Yeni genlerle dert olmaktan çıkabilir

ABD-narenciyede yeni-gen-ariyor.png

ABD’de narenciye üretiminde yaşanan krizin aşılmasına yönelik çalışmaların hız kazandığı görülüyor. Enfeksiyonlara rağmen büyüyebilen ve üretebilen bitkiler geliştirmeyi hedefleyen bilim insanları, çalışmalarında narenciye hastalıklarına dayanıklı bitkilerin geliştirilmesi üzerinde duruyor. Yapılan ön çalışmalardan olumlu sonuçların alındığı dile getirilirken, hastalığın genetik temelini belirlemeye çalışan bilim insanları gelecek nesil bitkilerin hastalığa dayanıklı genleri içereceğini belirtiyor. Bu çalışmalarla üreticilerin narenciye yeşillendirme hastalığına kolay bir şekilde çözüm bulabilmesinin yolunu aranırken, bu hastalığın gelecekte dert olmaktan çıkması amaçlanıyor.


Yorumlar
 • Mary Kent

  İŞİM İÇİN NASIL KREDİ ALDIM. Herkese merhaba, kredisini daha önce Steve Wilson Kredi firmasından almış kişilerin yorumlarını gördüm. Dürüst olmak gerekirse, bunun bir aldatmaca olduğunu düşündüm ve sonra onların tavsiyelerine dayanarak bir talepte bulunmaya karar verdim. Birkaç gün önce iş için talep ettiğim 7.500.000 TL tutarındaki şahsi banka hesabımda teyit ettim. Bu gerçekten iyi bir haber ve gerçek bir krediye ihtiyacı olan ve geri ödeme yapacak herkese e-posta yoluyla başvurmalarını tavsiye ettiğim için çok mutluyum: stevewilsonloanfirm@gmail.com veya LINE ID: 3091140693 Yasal kredi verenler var! Size borç verebilirler. Bay Steve Wilson ile iletişime geçin. E-posta: stevewilsonloanfirm@gmail.com SATIR Kimliği: 3091140693

 • STEVE WILSON

  Uygun oranlarla 3 iş günü içinde işletme kredisi veya bireysel kredi. Bugün başvur. E-posta: stevewilsonloanfirm@gmail.com

  Mikail Bozkurt

  Bu Kredi Olursa benim işim içiniyi olur

  Bu Kredi Olursa benim işim içiniyi olur

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.