tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.01.2022

tarlasera Ocak sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera, 2022’nin ilk sayısında Kapak Konusu sayfalarını geçmişten günümüze her zaman stratejik konumunu koruyan fakat sisler içinde kalan şeker pancarına ayırırken, üreticilere kulak veriyor. Ayrıca dünya ve Türkiye tarımına dair güncel konuları da ele alıyor.  

postdergi.png Tarım her geçen gün ekonomik gelişmelerin etkisinde daha fazla kalsa da üreticilerin yöneldiği alternatif çözümler, yenilikler ve gelişmelerle birlikte Türkiye ve dünya tarımına dair pek çok konu tarlasera Ocak sayısında okurlarını bekliyor.

Cumhuriyet’in kurulduğu ilk yıllardan beri önemini devam ettiren şeker pancarında son dönemlerde girdi maliyetlerindeki değişimler, ürün fiyatları ve şeker fabrikalarının tutumları üreticilerin kotalarını silmesine neden oluyor. Türkiye için stratejik bir öneme sahip olan şeker pancarı üretimi sisler içinde. Peki üreticiler ne diyor?

Endemik bitkilere yaşam alanı açılmalı

Bu ay tarlasera okurlarının dikkatini çekecek bir diğer nokta ise Röportaj sayfaları olacak. Türkiye, Latince “endemos” kelimesinden türeyen ve “yerli” anlamına gelen endemik bitkilerin halihazırda 3 bin kadar çeşidine ev sahipliği yapıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde endemik bitkilerin ıslahı ve kültüre alınmasıyla birlikte yaşam alanlarının korunması için çalışmalar yürüten ve aynı zamanda zirai ilaç bayiliği yapan Erdal Başarır, projelerini ve bölge tarımını tarlasera’ya anlatıyor.

dosya.jpg

detaybiyolojikmucadele.jpgLollo rossa marul Kültürü ve tarihi çok eski zamanlara dayanan, salataların vazgeçilmez ürünlerinden biri olan ve birçok çeşide sahip marulun bir türü olan lollo rossa marul bu ay tarlasera’da Dosya. Kırmızı rengiyle dikkatleri üzerine çeken lollo rossa sadece farklı görünümüyle değil lezzetiyle de Türkiye’deki pazarını genişletiyor. Son yılların rağbet gören ürününe dair her şey tarlasera Ocak sayısında.

 

Sınır kapılarını biyolojik mücadele açacak

Türkiye’nin “biber üssü” sayılan Demre’de biber üretiminde biyolojik mücadele uygulamaları gün geçtikte yaygınlaşıyor. Avrupa’ya gerçekleştirilen ihracattaki sıfır kalıntı politikası üreticileri ve ihracat yapanları buna yönlendirmiş durumda. Biber üretiminde biyolojik mücadeleyi masaya yatıran tarlasera, konuyu bütün detaylarıyla araştırıyor.

Karnabahar üretimi renkleniyor

karnabahar.jpg

Beyaz rengi ve kendine has dokusuyla akıllara gelen vitamin deposu karnabahar, renkli bir şekilde karşınıza çıkarsa şaşırmayın. Yeni bir trende dönüşmeye aday, mor, yeşil, sarı, turuncu gibi birçok farklı renklerde üretilen karnabaharlara karşı hem üreticilerin hem de tüketicilerin ön yargıları yıkılıyor.

Gübre zamlarına alternatif çözüm Bitkisel üretimin vazgeçilmezlerinden biri olan gübrelerin fiyatları fahiş bir şekilde artarken, üreticinin elini yakmaya devam ediyor. Karşılaştığı bu zor durum karşısında alternatif çözümler arayışına giren üreticiler ise yeni sezona başlarken toprağın ve bitkisinin ihtiyacını kısmen de olsa karşılamak adına hayvan gübrelerine yönelmiş durumda. Avantajları ve dezavantajlarıyla hayvan gübreleri Detay sayfalarında.

Okumak için mola verin!

Yenilikçi tasarımı ve görsel kalitesiyle yıllardır okurlarına çok özel bir dergi deneyimi yaşatan tarlasera’nın Ocak sayısını edinmek Satın Al sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Derginizi dijital ortamda okumak için ise  Dergilik uygulamasını telefonunuza indirip  bu linke tıklayabilirsiniz. tarlasera’yı her ay masanızda görmek için ise tek yapmanız gereken abone olmak. Bunun için Abonelik sayfamızdan yalnızca birkaç dakika süren abonelik işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli.

Keyifli okumalar dileriz!

 


Yorumlar
  • Mary Kent

    İŞİM İÇİN NASIL KREDİ ALDIM. Herkese merhaba, kredisini daha önce Steve Wilson Kredi firmasından almış kişilerin yorumlarını gördüm. Dürüst olmak gerekirse, bunun bir aldatmaca olduğunu düşündüm ve sonra onların tavsiyelerine dayanarak bir talepte bulunmaya karar verdim. Birkaç gün önce iş için talep ettiğim 7.500.000 TL tutarındaki şahsi banka hesabımda teyit ettim. Bu gerçekten iyi bir haber ve gerçek bir krediye ihtiyacı olan ve geri ödeme yapacak herkese e-posta yoluyla başvurmalarını tavsiye ettiğim için çok mutluyum: stevewilsonloanfirm@gmail.com veya LINE ID: 3091140693 Yasal kredi verenler var! Size borç verebilirler. Bay Steve Wilson ile iletişime geçin. E-posta: stevewilsonloanfirm@gmail.com SATIR Kimliği: 3091140693

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.